Co to jest komunikacja interpersonalna?
Komunikacja interpersonalna to porozumiewanie się między ludźmi. Obejmuje bezpośrednią wymianę myśli, pomysłów, uczuć i emocji między dwojgiem lub większą liczbą osób. Obejmuje zarówno komunikację werbalną czyli słowną, jak i niewerbalną czyli m.in. gesty, mowa ciała, mimika.
Pracodawcy poszukują kandydatów z umiejętnościami interpersonalnymi, ponieważ przyczyniają się one do efektywnej pracy zespołowej i skutecznej komunikacji biznesowej.
Czym są umiejętności interpersonalne?
Umiejętności i cechy interpersonalne to umiejętności społeczne, które wykorzystujemy w interakcji i komunikacji z innymi ludźmi.
Służą do osiągnięcia oczekiwanej skuteczności oraz nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi.
Uwzględniają zarówno wrodzone cechy osobowości, jak i sposoby, w jaki nauczyłeś się radzić sobie w określonych sytuacjach społecznych. Skuteczne umiejętności interpersonalne mogą pomóc Ci w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojej kariery.

Przykłady umiejętności interpersonalnych:
– Aktywne słuchanie oznacza słuchanie innych w celu zebrania informacji i nawiązania kontaktu z mówcą. Aktywni słuchacze unikają rozpraszających zachowań podczas rozmowy z innymi. To słuchania w skupieniu oraz zadawanie pytań oraz odpowiadanie na pytania.
– Umiejętność pracy w zespole to zdolność współpracy w grupie. Jest niezwykle cenna w każdym miejscu pracy. Praca zespołowa obejmuje wiele innych umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, aktywne słuchanie, elastyczność i odpowiedzialność. Ci, którzy są dobrymi graczami zespołowymi, często otrzymują ważne zadania w miejscu pracy i mogą być postrzegani jako dobrzy kandydaci do awansu.
– Wysoka odpowiedzialność za powierzone zadania czyli wykonywanie poleceń w poczuciu obowiązku, z wysoką dbałością o całość. Nie porzucanie trudnych lub niewygodnych tematów, ale w razie potrzeby szukanie wsparcia i doprowadzanie zadań do końca.
– Rzetelność cecha mówiąca o tym, że w każdej sytuacji można polegać na tym pracowniku. Może to obejmować wszystko, od punktualności po dotrzymywanie obietnic. Pracodawcy wysoko cenią niezawodnych pracowników i powierzają im ważne zadania i obowiązki.
– Umiejętności przywódcze czyli przywództwo. Jest to ważna umiejętność interpersonalna, która wiąże się z efektywnym podejmowaniem decyzji. Skuteczni liderzy wykorzystują do podejmowania decyzji wiele innych umiejętności interpersonalnych, takich jak empatia i cierpliwość. Umiejętności przywódcze mogą być wykorzystywane zarówno przez menedżerów, jak i indywidualnych współpracowników. W każdej roli pracodawcy cenią ludzi, którzy przejmują odpowiedzialność za osiąganie wspólnych celów.
– Wysoka wewnętrzna motywacja to coś co nas wewnętrznie napędza do działania. Niezwykle pożądana cecha, która może być zaraźliwa pomóc zmotywować także innych w zespole.
– Elastyczność to cecha pozwalająca płynnie przechodzić od jednego do drugiego zadania. Dzięki niej bez większych problemów dostosujesz się do zmieniających się warunków. Bardzo wysoko ceniona wśród pracodawców.
– Cierpliwość przejawia się powstrzymywaniem od gwałtownych, nacechowanych złymi emocjami zachowań. Dzięki niej unikamy konfliktów i tworzymy przyjazne otoczenie.
– Empatia to można powiedzieć inteligencja emocjonalna pracownika. To umiejętność świetnego wczucia się w uczucia innych i zrozumienia ich potrzeb. Pracodawcy mogą zatrudniać empatycznych pracowników, aby stworzyć pozytywne, dobrze funkcjonujące miejsce pracy.
– Uprzejmość niby zwykła a jednak bardzo pożądana cecha, która pomaga stworzyć przyjazne miejsce pracy pełne wzajemnego szacunku.
W środowisku pracy silne umiejętności interpersonalne są niewątpliwie atutem, który może pomóc w „poruszaniu się” po złożoności, zmianach i codziennych zadaniach.
Dlaczego umiejętności interpersonalne są ważne?
Silne umiejętności interpersonalne nie tylko mogą pomóc w procesie rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ pracodawcy szukają kandydatów, którzy mogą dobrze współpracować z innymi. Pomogą Ci również odnieść sukces w praktycznie każdej pracy, pomagając zrozumieć innych ludzi i dostosować Twoje podejście do efektywnej współpracy.
Na przykład, podczas gdy inżynier oprogramowania może spędzać większość czasu samodzielnie pracując nad kodem, może potrzebować współpracy z innymi programistami, aby skutecznie wprowadzić produkt na rynek. Pracodawcy szukają pracowników, którzy potrafią doskonale wykonywać zadania techniczne i jednocześnie dobrze komunikować się z innymi współpracownikami.
W przeciwieństwie do umiejętności technicznych lub „twardych”, umiejętności interpersonalne są umiejętnościami „miękkimi” które można łatwo przenosić między branżami i stanowiskami. Pracodawcy cenią umiejętności interpersonalne, ponieważ przyczyniają się do tworzenia pozytywnego środowiska pracy i pomagają utrzymać wydajny przepływ pracy.