Znajdź wewnętrzny spokój

Kiedy czujesz duży stres, niepokój i nie potrafisz złapać „równowagi”, to moment kiedy trzeba powiedzieć sobie stop. Ciężko racjonalnie myśleć, podejmować dobre decyzje i układać swoje sprawy, gdy jest się w ciągłym stresie.

„Tylko spokój może nas uratować”- znamy chyba wszyscy to powiedzenie, ileż jest w nim prawdy! Spokój, cisza, uporządkowane myśli to stan, w którym najlepiej funkcjonujemy.

Codziennie w pracy gonimy za wynikami, osiąganiem wyższej efektywności, odhaczamy kolejne zadnia próbując nie zagubić się w gąszczu kolejnych wyzwań, często w chaosie informacyjnym. Obecna sytuacja w kraju i na świecie również nie sprzyjają osiąganiu spokoju. Łatwo mieć poczucie, że traci się kontrolę nad swoim życiem.

Jak osiągnąć upragniony wewnętrzny spokój?:

Odpoczywaj

Regularny sen to podstawa, ale także odpoczynek od obowiązków jest niezbędny, aby nasz umysł zresetował się od trosk związanych z pracą i codziennym zabieganiem. Znajdź swoją przestrzeń do odpoczynku.

Pamiętaj jednak, aby to był mądry odpoczynek, najlepiej zaplanowany. Pomóc Ci w tym może opracowana przez Ciebie lista czynności, które lubisz robić, aby wypocząć np. czytanie książki lub słuchanie audiobooka, słuchanie muzyki, majsterkowanie, robótki ręczne, układanie puzzli. Dzięki planowaniu odpoczynku unikniesz sytuacji, w której będziesz się zastanawiać przez większość czasu co tu zrobić, zaczniesz przeglądać social media lub skakać po kanałach TV i w konsekwencji nie wypoczniesz.

Planuj zadania

Zadania zawodowe i domowe warto sobie rozpisać i zaplanować, wtedy masz pewność, że o niczym nie zapomnisz, a odhaczanie kolejnych przyniesie Ci niesamowitą satysfakcję. W codziennym zamieszaniu, niektóre sprawy mogą łatwo nam wylecieć z głowy, a potem okazuje się, że były ważne. Warto użyć do tego kalendarza w wersji elektronicznej czy papierowej, jak wolisz, czy aplikacji w smartfonie. W pracy może być przydatny najprostszy plik w Excelu. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco i nic nie umknie Twojej uwadze. To niewątpliwie wpłynie na Twój spokój wewnętrzny. A przy okazji będziesz mieć namacalne dowody postępu swojej pracy co może się przydać podczas rozmowy z szefem np. na temat podwyżki😊

Ustalaj priorytety

Gdy lista zadań nie ma końca koniecznie ułóż je w kolejności od najważniejszych i najpilniejszych do najmniej ważnych i najmniej pilnych. Pomóc Ci w tym może Macierz Eisenhowera.  Dwight Eisenhower mawiał „To co ważne rzadko bywa pilne, a to co pilne rzadko bywa ważne.”  Jego macierz to proste narzędzie do organizacji zadań według czterech kategorii:

  1. Pilne i ważne – sprawy wymagające natychmiastowego działania.
  2. Ważne, ale niepilne – zadania do zaplanowania na później.
  3. Pilne, ale nieważne – rzeczy które można delegować do zrobienia komuś innemu lub można je zrobić w tak zwanym międzyczasie.
  4. Ani pilne, ani ważne – zajęcia do wyeliminowania z naszego życia.

Nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim co nas dotyczy i otacza, ale starając się uporządkować własną przestrzeń na ile jesteśmy w  tanie, dużo łatwiej będzie nam znosić niespodzianki dnia codziennego.

Im regularniej będziesz odpoczywać, planować zadania i porządkować,  tym więcej radości i spokoju będziesz czerpać ze zwyklej codzienności.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter