Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

Jak ułatwić sobie podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji to ważny element w życiu każdego z nas. Należą do nich zarówno te proste decyzje „co dziś zjeść na śniadanie”, trudne „jakie auto kupić” i życiowe związane np. ze zmiana pracy czy modelu życia.

W dzisiejszym wpisie pokażę Wam w jaki sposób można sobie ułatwić podejmowanie tych trudniejszych i ważniejszych decyzji. Narzędziem, które do tego służy jest Macierz Rozwiązań, która wygląda w następujący sposób:

Macierz rozwiazań

Jeśli szukasz rozwiązania wspierającego wybór najlepszej opcji (zarówno biznesowo jak i prywatnie) to jest to narzędzie, które w swojej prostocie bardzo Ci pomoże.

Krok 1. Wykonaj specyfikację rozwiązania

W pierwszej części zajmij się wykonaniem specyfikacji rozwiązania. Wypisz rzeczy, które są dla Ciebie ważne – tzn. kryteria jakie powinno dane rozwiązanie spełnić.

Poniżej przedstawiono przykład dla zakupu samochodu rodzinnego:

Krok 2. Wybierz krytyczne dla Ciebie punkty

Z punktów zawartych w specyfikacji wybierz te, które są dla Ciebie konieczne (muszą być spełnione) – oznacz je literką M. Wszystkie pozostałe to elementy, które są dla Ciebie ważne, ale jesteś w stanie się bez nich obejść.

Krok 3. Wypisz rozwiązania

Podaj teraz rozwiązania jakie bierzesz pod uwagę.

Krok 4. Wykonaj pierwszą ocenę

Zweryfikuj swoje opcje rozwiązań tylko pod kątem Twoich krytycznych punktów (te, które muszą być spełnione). Tutaj system oceny jest bardzo prosty – albo dane rozwiązanie spełnia kryterium, albo nie.

Krok 5. Dokonaj oceny szczegółowej

Na podstawie poprzedniego kroku widzisz, które rozwiązania odpadły z analizy (nie spełniają co najmniej jednego warunku koniecznego).

Teraz czas na ocenę szczegółową. Wszystkie auta, które spełniają ocenę szczegółową oceniasz w skali od 0 do 9. Gdzie „0” oznacza całkowity brak spełnienia wymogów, a 9, że spełnia je w 100%.

Ocenę tą można dokonać na wyczucie, albo w oparciu o konkretne dane i kryteria pomocnicze. Jeśli rozwiązanie dotyczy kilku osób (np. zakup auta rodzinnego używanego przez małżeństwo), to wtedy dobrze jest, aby oceniać wspólnie na bieżąco wymieniać się informacjami o danej ocenie.

Krok 6. Wybierz najbardziej wartościowe rozwiązania

Na podstawie oceny punktowej (suma punktów) widzimy, że w najmniejszym stopniu nasze kryteria spełnia Kia Carens, a najbardziej Seat Alhambra. Widząc takie podsumowanie punktowe łatwiej powinno być nam podjąć właściwą decyzję, którym autom przyjrzeć się bliżej.

Podsumowanie

Macierz rozwiązań można stosować w bardzo wielu sytuacjach. Począwszy od wyboru przedmiotu do zakupu, przez wybór kierunku wakacyjnego, a na decyzji o zmianie pracy skończywszy.

Rozwiązanie to można też z powodzeniem stosować w pracy np. analizując poszczególne opcje rozwiązań do wdrożenia po wystąpieniu konkretnego problemu.

Pobierz darmowy szablon

Poniżej możesz pobrać darmowy szablon macierzy rozwiązań, która pomoże Tobie w podejmowaniu decyzji.