Skuteczne zarządzanie procesami- kilka wskazówek

Audyt procesowy – to jedno z najczęstszych działań jakie ostatnio podejmujemy. Kończymy właśnie wizytę u jednego z naszych klientów i przy okazji postanowiliśmy podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami, które mam nadzieję, będą dla Was wartościowe.
Nasi klienci to w większości firmy, które bardzo dynamicznie się rozwijają. Efektem jest szybko rozwijająca się firma, rosnące obroty i… procesy, które są coraz mniej wydolne.

W trakcie kilku dni audytu analizujemy dokładnie stan procesów, sposób ich organizacji, powiązań między nimi, przepływ, kompetencje i wiele innych tematów.

Wnioski jakie bardzo często mamy, a które mogłyby Wam pomóc w codziennej pracy

1. Pracujcie w oparciu o dane i fakty. Zarządzajcie procesem rozumiejąc go i mierząc.

2. W miarę jak firma się rozwija w procesach powstaje coraz więcej tzw.bajpasów. Zatem regularnie przeglądajcie procesy i zastanawiajcie się czy to Wy zarządzacie procesem, a może proces Wami.

3. Budujcie dobrą atmosferę w zespole. Dbajcie o to, żeby pracownicy działali wspólnie jak jeden zespół. Nie szukajcie winnych. Skupiajcie się na błędach w procesie i szukajcie rozwiązań.

4. Nie patrzcie na efektywność pojedynczych działów. Dbajcie o przepływ w całym procesie.

5. Systemy ERP, Automatyzacja, Technologia są świetnym wsparciem dla firm w XXI wieku. Są one projektowane przez ludzi i często obsługiwane przez ludzi. Błędy na etapie tworzenia/wdrożenia często na długi czas destabilizują firmę.

6. Patrzcie na Wasz proces z perspektywy produktu/usługi – zastanówcie się jaka drogę pokonuje od początku do końca. Czy jest to szybki pociąg po sprawdzonej trasie, a może górska trasa z licznymi remontami i objazdami.

7. Patrzcie na pracę realizowaną przez Was i Wasz proces przez pryzmat negacji. Nie myślcie o tym co robicie źle. Negujcie rzeczywistość zastanawiając się czy to na pewno jest najlepsza metoda wykonania danej czynności – przyzwyczajenia to ogromny zabójca efektywności.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter