Czy procesy w szpitalu mogą być zbalansowane?

Rezonans magnetyczny – to drogie badanie, z długą kolejką oczekiwania. Wczoraj byłem na rezonansie w jednym z Poznańskich Szpitali – bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie organizacja tego procesu.

1) 3 dni przed badaniem telefon do pacjenta z prośbą o potwierdzenie obecności (zmniejszenie ryzyka pustych slotów)
2) Wizyta umówiona na 17:00. Jestem chwilę przed
3) O 16:50 otrzymałem do uzupełnienia formularz przed badaniem
4) O 17:05 wszedłem do szatni zostawić wszystkie niepotrzebne rzeczy
5) 17:10 wchodzę do pokoju badań, siadam na fotelu. Mam zakładany wenflon oraz przekazaną instrukcję jak będzie przebiegało badanie
6) 17:15 Równocześnie z końcem punktu 5 wychodzi pacjent z poprzedniego badania i z przerwą dosłownie 2 minut od razu ja wchodzę.
7) 18:15 w momencie kiedy wychodzę z gabinetu mijam kolejnego pacjenta, który już ma wenflon i zaraz po mnie wejdzie.

To świetny przykład skupienia na efektywności. Rezonans jako drogie urządzenie ma mieć maksymalne wykorzystanie w czasie pracy (tutaj w godzinach 7 – 22). Aby osiągnąć ten stan ważne jest skupienie na procesie i przepływie. Sprawienie, aby był powtarzalny i bardzo dobrze zorganizowany.

Przezbrojenie między jednym pacjentem, a drugim na poziomie 2 minut uważam za świetny wynik.
Warto się inspirować takimi przykładami organizacji procesu.

A żeby nie było tak różowo, to potencjałem do doskonalenie jest oczekiwanie na wynik (opis) badania. W tym przypadku ok. 1,5 miesiąca.
Plusem jest natomiast fakt, że wyniki mogę pobrać logując się na specjalne konto strony internetowej szpitala:)

1 komentarz do “Czy procesy w szpitalu mogą być zbalansowane?”

  1. Fajnie zaprojektowany proces.
    Problem z czasem oczekiwania jest najprawdopodobniej wąskie gardło w postaci lekarza radiologa, który opisuje te wyniki. Nie bardzo da się to przeskoczyć (radiologów jest niewielu i bardzo często zajmują się tym zdalnie po godzinach pracy, poza tym muszą jeszcze obsłużyć wiele badań obrazowych przy których ich obecność jest wymagana (np. USG)). Chyba, że lekarza wspierałoby AI, przygotowująca wstępny szablon opisu. Obrazowanie da się dobrze zautomatyzować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter