Czy macie listę procesów w swojej firmie?


To pytanie zadałem ostatnio kilku klientom w trakcie spotkania. Za każdym razem zapadała cisza, zastanowienie, po czym odpowiedź – „nie – nie mamy”.

Czy to źle? Dopóki wszystko działa i ludzie dają radę, firmy nie traktują tego jako problemu. Zawsze można dołożyć pracowników, uruchomić nadgodziny – zawsze sobie radzimy.

Brakuje jednak 2 zasadniczych odpowiedzi na pytania:
1. Jakim kosztem realizujemy obecne procesy? (tzn. jaki jest skutek tego, że procesy są niezdefiniowane i często nieefektywne/niepoukładane)
2. Co się wydarzy jak coś naprawdę pójdzie nie tak ? (np. odejdzie nam pracownik, który ma całą wiedzę o pracy i procesach w swojej głowie, albo będzie jakaś większa reklamacja klienta)

Z mojego doświadczenia niestety większość firm traktuje procesy mocno marginalnie. Stawia przede wszystkim na ludzi.

Trzeba tu zaznaczyć, że na pewnym etapie rozwoju firmy można tak pracować. Problem jednak w tym, że większość firm mimo wzrostu nadal pracuje w modelu „małej organizacji i pracy w oparciu o jednostki”.

Im dłużej tak pracują – tym bardziej poplątane są procesy, trudno je zdiagnozować i wymaga to więcej czasu.

Zastanów się jak to wygląda u Ciebie – może warto zainwestować trochę czasu zespołu w stopniową stabilizację pracy zespołu, porządkowanie procesów i ustalanie zakresu odpowiedzialności. Nie chodzi przecież o to, żeby pracować ciężko, ale żeby pracować mądrze.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter