Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

Czy każdy wskaźnik to KPI?

Jak to jest z tymi wskaźnikami?

W większości organizacji z którymi się spotykamy występuje pewne uproszczenie w nomenklaturze. Otóż zamiast słowa wskaźnik używa się bardzo modnego KPI. Tak jest prościej, krócej i pewnie dla niektórych bardziej profesjonalnie.

Warto jednak, żebyśmy pamiętali, że nie każdy wskaźnik to KPI.

W języku branżowym zwykło się mówić, że każdy wskaźnik to KPI – to taki skrót myślowy (slang) trochę na zasadzie, że każda pieluszka to pampers. Takie podejście jest jednak bardzo mylące. W rzeczywistości wskaźniki możemy podzielić na 3 podstawowe grupy:

Rodzaje wskaźników

 1. Kluczowe wskaźniki rezultatu – Key Result Indicators (KRI) Wskazują nam efekty ( rezultaty) podjętych przez nas działań. Są to miary często raportowane do zarządów lub managerów wyższego szczebla. Przykład: Wynik finansowy na koniec kwietnia 2022 wynosi 50 000 zł. Jest to rezultat zamknięty w czasie – a więc nic już nie mogę zrobić, aby poprawić sytuację.

2. Kluczowe wskaźniki efektywności – Key Performance Indicators (KPI) KPI wskazuje nam jakie są kluczowe obszary, na których musimy się skupić aby osiągnąć rezultat . Ważne jest to, aby rzeczywiście były to obszary kluczowe. Przykład: W Tygodniu 15 (CW15) handlowcy podpisali 12 nowych umów z klientami

3. Wskaźniki efektywności – Performance Indicators (PI) Są to wskaźniki, które wpływają na efektywność naszych działań, ale same w sobie nie wygenerują nam rezultatu. Przykład: Liczba rozmów telefonicznych handlowców

Właściwie dobrany wskaźnik będzie pozwalał nam monitorować postępy, weryfikować skuteczność podjętych działań czy też szybko reagować na zagrożenia i odchyłki w procesie.

Dlaczego potrzebujemy wskaźników i jakie one powinny być?

Dlaczego potrzebujemy wskaźników?

  • Podejmowanie właściwych decyzji, w oparciu o konkretne dane
  • Uzyskanie informacji zwrotnej o działaniach jakie podjęliśmy
  • Skupienie się na kluczowych obszarach organizacji
  • Zaangażowanie osób w realizację celów
  • Wzrost świadomości pracowników

Tworząc wskaźniki warto zwrócić uwagę, aby były one:

PROSTE – zrozumiałe dla osób z nim powiązanych (skąd się biorą i co na nie wpływa)

AKTUALNE – mierzone z odpowiednią częstotliwością

WAŻNE – związane z aktualną strategią firmy

NADZOROWANE – miały swojego właściciela, który nimi zarządza

NIESTEROWALNE – ograniczały możliwość manipulowania wskaźnikiem

Przykład

Żeby wytłumaczyć różnicę pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami posłużymy się bardzo prostym przykładem, który często używamy na szkoleniach. Jeśli celem w tym roku będzie zejście z masy ciała do poziomu 88 kg do 30.12., to wskaźnik, który pokaże mi rezultat to wynik pomiaru na wadze.

Jeśli na wadze od razu widzimy wynik – 88 kg. to w tym przypadku tzw. KRI (Key Result Indicator) – to kluczowy wskaźnik wyniku. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to wskaźnik wynikowy – tzn. od samego wchodzenia na wagę ja nie zmniejszymy masy ciała. Pokazuje nam tojedynie rezultat podjętych wcześniej działań (np. realizacja budżetu na koniec roku).

I tutaj wchodzą w grę 2 dodatkowe typy wskaźników:

  • KPI (Key Performance Indicator) – kluczowy wskaźnik efektywności. Jest to wskaźnik, którego realizacja na odpowiednim poziomie istotnie wpływa na wynik (KRI).

Dla naszego przykładu może to być np. liczba kalorii spożytych w ciągu dnia, albo minuty poświęcone na ćwiczenia.       

  • PI (Performance Indicator) – wskaźnik efektywności.Jest to wskaźnik, którego realizacja wpływa na wynik (KRI), ale nie jest kluczowa dla jego osiągnięcia.

W naszym przykładzie może to być np. czas snu każdego dnia czyli regeneracja pomagająca m.in. w przemianie materii.

Jeśli skupimy swoją uwagę tylko na tym wskaźniku i będziemy go realizować na pożądanym poziomie to celu nie osiągniemy. 

Dlaczego o tym piszemy? Bo jeśli w Waszych organizacjach każdy wskaźnik to KPI to skąd pracownicy mają wiedzieć co jest kluczowe dla osiągnięcia wyniku i na czym mają skupić swoja uwagę? Tutaj mechanizm działania jest bardzo podobny jak w przypadku priorytetów. Nie mogą wszystkie działania być tak samo ważne.

Dodaj komentarz