Praca z trudnym szefem to sytuacja, z którą wiele osób spotka się przynajmniej raz w swojej karierze. Chociaż radzenie sobie z wymagającym menedżerem z pewnością może nastręczać trudności, odejście z pracy nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją w pracy, jednocześnie pozostając profesjonalistą.
W tym artykule omawiamy wskazówki dotyczące postępowania z menedżerami, z którymi praca jest trudna. Powiemy też co może Ci pomóc w tej relacji.
Dlaczego ważne jest znalezienie sposobu na pracę z trudnym szefem?
Trudny szef może stanowić spore wyzwanie w miejscu pracy. W rzeczywistości relacja z przełożonym może być najważniejszą relacją w miejscu pracy. Negatywna relacja z szefem może czasami negatywnie wpłynąć na prawie każdy aspekt Twojego życia zawodowego. Chociaż Twoim pierwszym instynktem może być rezygnacja z zajmowanego stanowiska, praca w trudnej sytuacji może przynieś również bardzo owocne rezultaty.
Czasami, mając do czynienia z trudnym szefem, wydaje się, że odejście jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że w wielu przypadkach możliwe jest pozostanie w miejscu pracy i nauczenie się, jak radzić sobie w tej sytuacji.

Oto wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, mając do czynienia z wymagającym szefem:
1. Spróbuj zrozumieć zachowanie szefa
Próba lepszego zrozumienia, dlaczego Twój przełożony może zachowywać się w ten a nie inny sposób, może pomóc Ci ustalić, czy ta osoba zachowuje się celowo, czy po prostu ma do czynienia z pracą pod presją. Jeśli Twój przełożony znajduje się pod dużym stresem to z kolei wywiera większą presję na Ciebie i innych pracowników. Możesz spróbować powiedzieć swojemu szefowi, jak wpływa to na Twoje życie zawodowe. Praca nad głębszym zrozumieniem zachowań i motywacji menedżera może pozwolić spojrzeć na sprawy z jego perspektywy i stworzyć pole do dyskusji na temat konfliktów.
2. W razie potrzeby weź odpowiedzialność
Czasami relacja z przełożonym może być trudna ze względu na zachowania obu stron. Chociaż łatwo jest obwiniać szefa za jego negatywne zachowanie, ważne jest, aby spróbować obiektywnie ocenić swoją rolę w tej relacji. Tym samym w razie potrzeby wziąć odpowiedzialność za wszelki wkład w trudny charakter tego „związku”. Jeśli przyczyniasz się do negatywnej relacji, może warto zastanowić się co możesz zmienić. Nieprzyjmowanie odpowiedzialności może pogorszyć sytuację i uniemożliwić poprawę relacji z przełożonym.
3. Starannie dobieraj słowa
Chociaż wyrażanie uczuć, emocji i otwartość w miejscu prac są potrzebne, ważne jest również, aby jednocześnie zachować takt i rozważnie dobierać słowa podczas interakcji z trudnym przełożonym. Mówienie niewłaściwej rzeczy w niewłaściwym czasie, brak szacunku lub bycie aroganckim może zwiększyć napięcie między Tobą a Twoim przełożonym. Jednym ze sposobów upewnienia się, że rozmawiasz ze swoim szefem w profesjonalny i skuteczny sposób, jest upewnienie się, że w rozmowach pozostajesz zorientowany na wyniki i cel pracy. Oznacza to, że zamiast koncentrować się na osobowości szefa lub problemach w tej relacji, skupiasz się na rozmowie o pracy. Mówisz o tematach ważnych z punktu widzenia osiągnięcia celu zawodowego.
4. Bądź empatyczny
Choć może to być trudna sytuacja, postaw się w sytuacji szefa, aby lepiej zrozumieć, przez co ta osoba może przechodzić. Twój szef może mieć do czynienia także z trudnymi swoimi szefami w organizacji. Może osobiście przechodzić trudny okres. Wszystkie te rzeczy mogą wpłynąć na zachowanie Twojego szefa, a zrozumienie jego pozycji może dać Ci nowe spojrzenie na jego zachowanie. Co ważniejsze, te rzeczy mogą pomóc Ci lepiej zaakceptować i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, ponieważ rozumiesz, że to nie Ty jesteś problemem.
5. Unikaj rozmawiania o szefie ze współpracownikami
Rozmowa z kimś o trudnych relacjach z szefem może być ważną częścią dbania o siebie i wyładowania części swojej frustracji. Najlepiej jednak będzie jednak powstrzymać się od prowadzenia tego typu rozmów z innymi współpracownikami. Takie postępowanie może dodatkowo zachęcać do negatywnych zachować w miejscu pracy. Zamiast tego spróbuj porozmawiać z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny, którego opinię szanujesz poza miejscem pracy.
6. Przewiduj oczekiwania szefa
Możesz dowiedzieć się więcej o nawykach, wymaganiach i oczekiwaniach swojego szefa. Czyniąc to, możesz przewidzieć jego prośby i uniknąć zaostrzenia napięcia w tej relacji. Spełnianie oczekiwań przełożonego może pokazać mu, że szanujesz jego polecenia i poważnie traktujesz swoją pracę.
7. Ćwicz swoje umiejętności przywódcze
Możesz rozważyć wykorzystanie swojej trudnej sytuacji jako okazji do ćwiczenia umiejętności przywódczych. Podejmij inicjatywę i podejmuj decyzje, o których wiesz, że przyniosą pozytywne rezultaty dla organizacji. Twoi współpracownicy mogą zainspirować się Twoją inicjatywą i zacząć podążać za Twoimi krokami, aby osiągnąć wyniki. Może to pomóc zmienić negatywne środowisko w pozytywne i proaktywne.
8. Spróbuj zrozumieć styl komunikacji swojego szefa
Poświęcenie czasu na określenie preferowanego stylu komunikacji menedżera może pomóc w promowaniu skuteczniejszej komunikacji w miejscu pracy. Na przykład, jeśli Twój szef woli komunikować się głównie przez e-mail, rozważ najpierw wysłanie mu e-maila przed osobistą konfrontacją w sprawie związanej z pracą. Im lepiej zrozumiesz, jak komunikować się ze swoim przełożonym, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje relacje się poprawią.