8 sposobów na trudnego szefa

Praca z trudnym szefem to sytuacja, z którą wiele osób spotka się przynajmniej raz w swojej karierze. Chociaż radzenie sobie z wymagającym menedżerem z pewnością może nastręczać trudności, odejście z pracy nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją w pracy, jednocześnie pozostając profesjonalistą.

W tym artykule omawiamy wskazówki dotyczące postępowania z menedżerami, z którymi praca jest trudna. Powiemy też co może Ci pomóc w tej relacji.

Dlaczego ważne jest znalezienie sposobu na pracę z trudnym szefem?

Trudny szef może stanowić spore wyzwanie w miejscu pracy. W rzeczywistości relacja z przełożonym może być najważniejszą relacją w miejscu pracy. Negatywna relacja z szefem może czasami negatywnie wpłynąć na prawie każdy aspekt Twojego życia zawodowego. Chociaż Twoim pierwszym instynktem może być rezygnacja z zajmowanego stanowiska, praca w trudnej sytuacji może przynieś również bardzo owocne rezultaty.

Czasami, mając do czynienia z trudnym szefem, wydaje się, że odejście jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że w wielu przypadkach możliwe jest pozostanie w miejscu pracy i nauczenie się, jak radzić sobie w tej sytuacji.

Oto wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, mając do czynienia z wymagającym szefem:

1. Spróbuj zrozumieć zachowanie szefa

Próba lepszego zrozumienia, dlaczego Twój przełożony może zachowywać się w ten a nie inny sposób, może pomóc Ci ustalić, czy ta osoba zachowuje się celowo, czy po prostu ma do czynienia z pracą pod presją. Jeśli Twój przełożony znajduje się pod dużym stresem to z kolei wywiera większą presję na Ciebie i innych pracowników. Możesz spróbować powiedzieć swojemu szefowi, jak wpływa to na Twoje życie zawodowe. Praca nad głębszym zrozumieniem zachowań i motywacji menedżera może pozwolić spojrzeć na sprawy z jego perspektywy i stworzyć pole do dyskusji na temat konfliktów.

2. W razie potrzeby weź odpowiedzialność

Czasami relacja z przełożonym może być trudna ze względu na zachowania obu stron. Chociaż łatwo jest obwiniać szefa za jego negatywne zachowanie, ważne jest, aby spróbować obiektywnie ocenić swoją rolę w tej relacji. Tym samym w razie potrzeby wziąć odpowiedzialność za wszelki wkład w trudny charakter tego „związku”. Jeśli przyczyniasz się do negatywnej relacji, może warto zastanowić się co możesz zmienić. Nieprzyjmowanie odpowiedzialności może pogorszyć sytuację i uniemożliwić poprawę relacji z przełożonym.

3. Starannie dobieraj słowa

Chociaż wyrażanie uczuć, emocji i otwartość w miejscu prac są potrzebne, ważne jest również, aby jednocześnie zachować takt i rozważnie dobierać słowa podczas interakcji z trudnym przełożonym. Mówienie niewłaściwej rzeczy w niewłaściwym czasie, brak szacunku lub bycie aroganckim może zwiększyć napięcie między Tobą a Twoim przełożonym. Jednym ze sposobów upewnienia się, że rozmawiasz ze swoim szefem w profesjonalny i skuteczny sposób, jest upewnienie się, że w rozmowach pozostajesz zorientowany na wyniki i cel pracy. Oznacza to, że zamiast koncentrować się na osobowości szefa lub problemach w tej relacji, skupiasz się na rozmowie o pracy. Mówisz o tematach ważnych z punktu widzenia osiągnięcia celu zawodowego.

4. Bądź empatyczny

 Choć może to być trudna sytuacja, postaw się w sytuacji szefa, aby lepiej zrozumieć, przez co ta osoba może przechodzić. Twój szef może mieć do czynienia także z trudnymi swoimi szefami w organizacji. Może osobiście przechodzić trudny okres. Wszystkie te rzeczy mogą wpłynąć na zachowanie Twojego szefa, a zrozumienie jego pozycji może dać Ci nowe spojrzenie na jego zachowanie. Co ważniejsze, te rzeczy mogą pomóc Ci lepiej zaakceptować i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, ponieważ rozumiesz, że to nie Ty jesteś problemem.

5. Unikaj rozmawiania o szefie ze współpracownikami

Rozmowa z kimś o trudnych relacjach z szefem może być ważną częścią dbania o siebie i wyładowania części swojej frustracji. Najlepiej jednak będzie jednak powstrzymać się od prowadzenia tego typu rozmów z innymi współpracownikami. Takie postępowanie może dodatkowo zachęcać do negatywnych zachować w miejscu pracy. Zamiast tego spróbuj porozmawiać z zaufanym przyjacielem lub członkiem rodziny, którego opinię szanujesz poza miejscem pracy.

6. Przewiduj oczekiwania szefa

Możesz dowiedzieć się więcej o nawykach, wymaganiach i oczekiwaniach swojego szefa. Czyniąc to, możesz przewidzieć jego prośby i uniknąć zaostrzenia napięcia w tej relacji. Spełnianie oczekiwań przełożonego może pokazać mu, że szanujesz jego polecenia i poważnie traktujesz swoją pracę.

7. Ćwicz swoje umiejętności przywódcze

Możesz rozważyć wykorzystanie swojej trudnej sytuacji jako okazji do ćwiczenia umiejętności przywódczych. Podejmij inicjatywę i podejmuj decyzje, o których wiesz, że przyniosą pozytywne rezultaty dla organizacji. Twoi współpracownicy mogą zainspirować się Twoją inicjatywą i zacząć podążać za Twoimi krokami, aby osiągnąć wyniki. Może to pomóc zmienić negatywne środowisko w pozytywne i proaktywne.

8. Spróbuj zrozumieć styl komunikacji swojego szefa

Poświęcenie czasu na określenie preferowanego stylu komunikacji menedżera może pomóc w promowaniu skuteczniejszej komunikacji w miejscu pracy. Na przykład, jeśli Twój szef woli komunikować się głównie przez e-mail, rozważ najpierw wysłanie mu e-maila przed osobistą konfrontacją w sprawie związanej z pracą. Im lepiej zrozumiesz, jak komunikować się ze swoim przełożonym, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje relacje się poprawią.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter