Kiedy czujesz duży stres, niepokój i nie potrafisz złapać „równowagi”, to moment kiedy trzeba powiedzieć sobie stop. Ciężko racjonalnie myśleć, podejmować dobre decyzje i układać swoje sprawy, gdy jest się w ciągłym stresie.
„Tylko spokój może nas uratować”- znamy chyba wszyscy to powiedzenie, ileż jest w nim prawdy! Spokój, cisza, uporządkowane myśli to stan, w którym najlepiej funkcjonujemy.
Codziennie w pracy gonimy za wynikami, osiąganiem wyższej efektywności, odhaczamy kolejne zadnia próbując nie zagubić się w gąszczu kolejnych wyzwań, często w chaosie informacyjnym. Obecna sytuacja w kraju i na świecie również nie sprzyjają osiąganiu spokoju. Łatwo mieć poczucie, że traci się kontrolę nad swoim życiem.
Jak osiągnąć upragniony wewnętrzny spokój?:

Odpoczywaj
Regularny sen to podstawa, ale także odpoczynek od obowiązków jest niezbędny, aby nasz umysł zresetował się od trosk związanych z pracą i codziennym zabieganiem. Znajdź swoją przestrzeń do odpoczynku.
Pamiętaj jednak, aby to był mądry odpoczynek, najlepiej zaplanowany. Pomóc Ci w tym może opracowana przez Ciebie lista czynności, które lubisz robić, aby wypocząć np. czytanie książki lub słuchanie audiobooka, słuchanie muzyki, majsterkowanie, robótki ręczne, układanie puzzli. Dzięki planowaniu odpoczynku unikniesz sytuacji, w której będziesz się zastanawiać przez większość czasu co tu zrobić, zaczniesz przeglądać social media lub skakać po kanałach TV i w konsekwencji nie wypoczniesz.
Planuj zadania
Zadania zawodowe i domowe warto sobie rozpisać i zaplanować, wtedy masz pewność, że o niczym nie zapomnisz, a odhaczanie kolejnych przyniesie Ci niesamowitą satysfakcję. W codziennym zamieszaniu, niektóre sprawy mogą łatwo nam wylecieć z głowy, a potem okazuje się, że były ważne. Warto użyć do tego kalendarza w wersji elektronicznej czy papierowej, jak wolisz, czy aplikacji w smartfonie. W pracy może być przydatny najprostszy plik w Excelu. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco i nic nie umknie Twojej uwadze. To niewątpliwie wpłynie na Twój spokój wewnętrzny. A przy okazji będziesz mieć namacalne dowody postępu swojej pracy co może się przydać podczas rozmowy z szefem np. na temat podwyżki😊
Ustalaj priorytety
Gdy lista zadań nie ma końca koniecznie ułóż je w kolejności od najważniejszych i najpilniejszych do najmniej ważnych i najmniej pilnych. Pomóc Ci w tym może Macierz Eisenhowera. Dwight Eisenhower mawiał „To co ważne rzadko bywa pilne, a to co pilne rzadko bywa ważne.” Jego macierz to proste narzędzie do organizacji zadań według czterech kategorii:
- Pilne i ważne – sprawy wymagające natychmiastowego działania.
- Ważne, ale niepilne – zadania do zaplanowania na później.
- Pilne, ale nieważne – rzeczy które można delegować do zrobienia komuś innemu lub można je zrobić w tak zwanym międzyczasie.
- Ani pilne, ani ważne – zajęcia do wyeliminowania z naszego życia.
Nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim co nas dotyczy i otacza, ale starając się uporządkować własną przestrzeń na ile jesteśmy w tanie, dużo łatwiej będzie nam znosić niespodzianki dnia codziennego.
Im regularniej będziesz odpoczywać, planować zadania i porządkować, tym więcej radości i spokoju będziesz czerpać ze zwyklej codzienności.