Umiejętności interpersonalne to umiejętności „miękkie” które można łatwo przenosić między branżami i stanowiskami. Pracodawcy cenią umiejętności interpersonalne, ponieważ przyczyniają się do tworzenia pozytywnego środowiska pracy i pomagają utrzymać wydajny przepływ pracy.

W jakiej pracy potrzebne są umiejętności interpersonalne?
Każda praca, o którą się ubiegasz, będzie wymagać pewnego rodzaju umiejętności interpersonalnych. Niektóre prace, które w większym stopniu opierają się na silnych umiejętnościach interpersonalnych niż inne, to np.:
Nauczyciele- potrzebują silnych umiejętności interpersonalnych, aby współpracować ze sobą, administratorami, uczniami i rodzicami. Empatyczny i cierpliwy nauczyciel może pomóc uczniom w nauce i efektywnym rozwoju w ich edukacji.
Asystenci administracyjni- umiejętności interpersonalne muszą być u nich na wysokim poziomie. Asystenci administracyjni witają gości, regularnie kontaktują się z klientami, a także mają kontakt z większością pracowników wewnątrz firmy na wszystkich szczeblach.
Pielęgniarki- troska o pacjentów to kluczowa umiejętność pielęgniarek. Wszelkiego rodzaju umiejętności interpersonalne są integralną częścią branży, zwłaszcza empatia i cierpliwość.
Pracownicy marketingu (zarówno specjaliści jak i menagerowie)- branża wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale i miękkich. Umiejętności komunikacji interpersonalnej są ważną częścią marketingu i zarządzania marketingowego. To nie tylko współpraca przy opracowywaniu kampanii marketingowych, ale także z klientami i zespołami sprzedaży.
Pracownicy obsługi klienta- od nich także wymaga się wysokiego poziomu umiejętności ludzkich. Osoby zatrudnione w obsłudze klienta spędzają większość czasu w pracy z klientami, którzy mogą być sfrustrowani, zdezorientowani lub rozgniewani. Niezbędne są umiejętności komunikacyjne, zwłaszcza cierpliwość, empatia i aktywne słuchanie.
Jak poprawić umiejętności interpersonalne?
Umiejętności interpersonalne mogą wydawać się dość łatwe do wyćwiczenia podczas codziennych interakcji z innymi, czy wyszkolenia na profesjonalnych szkoleniach. Dostępnych na rynku jest sporo różnego typu szkoleń, warsztatów i zajęć online. W internecie można znaleźć również zajęcia nieodpłatne.
Zastanów się, w jaki sposób Twoje interakcje z ludźmi mogą się poprawić. Które umiejętności szczególne by Ci się przydały, nad którymi musisz trochę popracować. Poświęć trochę czasu na przemyślenie, które mogłyby być bardziej efektywnie wykorzystywane. Warto również przyjrzeć się nie tylko mowie werbalnej, ale także mowie ciała. Jest ona niezwykle istotna w biznesie. Poproś zaufanych przyjaciół lub współpracowników o konstruktywną krytykę. Obserwuj inne pozytywne interakcje interpersonalne. Pomocne może być również uczenie się poprzez obserwowanie, jak inni wykorzystują umiejętności interpersonalne. Obserwuj pozytywne interakcje osób wokół siebie i stosuj te cechy, które są sprawdzone przez innych także we własnych relacjach. Szukaj mentoringu. Poproś kogoś, komu ufasz, podziwiasz i szanujesz, o poradę w zakresie poprawy umiejętności interpersonalnych. Wyznacz sobie konkretne cele. Wyznaczenie ich może spowodować, że Twoja nauka będzie bardziej wydajna, a jej efekty namacalne.
Jak podkreślić umiejętności interpersonalne podczas ubiegania się o pracę ?
Umiejętności interpersonalne odrywają ogromną rolę w praktycznie każdym postępowaniu rekrutacyjnym. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często podkreślamy swoje umiejętności interpersonalne, zaznaczamy je także w swoim CV czy liście motywacyjnym. Po pomyślnym zatrudnieniu należy w dalszym ciągu rozwijać już nabyte umiejętności, a także pozyskiwać nowe.
Podczas aplikowania na konkretne stanowisko warto podkreślać tylko te umiejętności, które pasują do listy wymagań na dane stanowisko. Przejrzyj dokładnie ofertę pracy, aby zrozumieć i wyłapać te, które są najbardziej odpowiednie dla pracy, o którą się ubiegasz, i które powinieneś traktować priorytetowo w swoim CV. Powinny być osobno wyodrębnione zaraz pod umiejętnościami tzw. twardym, które są niezbędne do wykonywania pracy. W liście motywacyjnym i na rozmowie rekrutacyjnej warto również podać przykłady swoich umiejętności interpersonalnych w praktyce. Doświadczenie z konkretnymi przykładami tego, jak pracowałeś z innymi i jakie wyniki osiągnąłeś.
Przykład:
„Współpracowałem z projektantami, copywriterami i strategami nad ważną inicjatywą, która zaowocowała 30% wzrostem odwiedzin witryny internetowej”.
W swoim liście motywacyjnym możesz także skoncentrować się na jednej silnej, odpowiedniej do danego stanowiska umiejętności interpersonalnej. Może to pomóc pracodawcy zorientować się w obszarze, który uważasz za jedną ze swoich mocnych stron. Możesz również krótko wyjaśnić, w jaki sposób ta umiejętność może przynieść korzyści dla pracodawcy i stworzyć dobrą relację w pracy.
Przykład:
„Na poprzednim stanowisku poprzedniego pracodawcy często byłem wzywany do pomocy w tworzeniu zespołów współpracujących. Moi menedżerowie wskazali na moją zdolność do słuchania i rozumienia mocnych stron moich kolegów, aby jak najlepiej określić, jak przydzielać skuteczne role.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracownik ds. rekrutacji może sprawdzać, czy dobrze i aktywnie potrafisz słuchać, czy utrzymujesz kontakt wzrokowy oraz czy jesteś uprzejmy i pełen szacunku. Rozmowa kwalifikacyjna to także dobra okazja do wykazania się rzetelnością.
Na przykład wczesne przybycie na rozmowę kwalifikacyjną pokazuje, że poważnie podchodzisz do rozmowy kwalifikacyjnej i szanujesz czas rozmówcy. Warto także przygotować sobie kilka przykładów z poprzednich stanowisk potwierdzających dane umiejętności.
Podsumowując
Po pomyślnym zatrudnieniu nadal będziesz aktywnie polegać na swoich umiejętnościach interpersonalnych. Demonstrując, że jesteś niezawodny, podejmując inicjatywę przywództwa i wywierając pozytywny wpływ na swoich współpracowników, możesz zbudować silną reputację współpracującego członka zespołu. Umiejętności komunikacji interpersonalnej są coraz bardziej cenione przez pracodawców w każdej branży. Niezależnie od tego, w jaki rodzaj kariery chcesz się zaangażować, Twoja umiejętność pracy z kolegami i pracodawcą może zrobić dobre wrażenie i zaowocować pozytywnym rozwojem kariery.