Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

Konsekwencje wypalenia zawodowego oraz jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe a dokładniej tzw. syndrom wypalenia zawodowego to stan w którym praca przestaje dawać jakąkolwiek satysfakcję, człowiek przestaje się rozwijać zawodowo i przede wszystkim walczy z długotrwałym stresem. Przewlekły stres, który nie został odpowiednio załagodzony zaczyna przeradzać się w całkowitą niechęć do pracy a w konsekwencji prowadzi do depresji.

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie ma wpływ na Twoje życie osobiste, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Fizyczne objawy wypalenia obejmują:

  • Wyczerpanie
  • Częste bóle głowy i/lub bóle brzucha
  • Trudności ze snem i/lub zakłócony cykl snu
  • Napięcie mięśni
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Częste infekcje
  • Przybranie na wadze lub chudnięcie

Fizjologiczne objawy wypalenia obejmują:

  • Trudności z koncentracją
  • Brak kreatywności
  • Zmęczenie
  • Negatywne postawy
  • Utrata motywacji
  • Drażliwość
  • Obojętność
  • Rezygnacja

Co powoduje wypalenie i co możesz zrobić

Najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego?

Nikt nie jest odporny na niebezpieczeństwo wypalenia, niezależnie od cech osobowości.  Wszyscy tak samo doświadczają wypalenia zawodowego niezależnie od inteligencji, wieku czy rodzaju wykonywanej pracy. Stres związany z pracą może prowadzić do emocjonalnego wyczerpania i ostatecznie do wypalenia zawodowego. Istnieją pewne sygnały, które mogą nas ustrzec przed wypaleniem zawodowym: Niektóre z tych wskaźników obejmują:

  • Duże obciążenie pracą słaba równowaga między życiem zawodowym a prywatnym ( tzw. work life balance)
  • Umiejętność radzenia sobie z przykrymi sytuacjami
  • Nieprzyjazne środowisko pracy
  • Dysonans z wartościami organizacji
  • Niezadowolenie z pracy
  • Chroniczny stres

Czy da się wyzdrowieć z wypalenia zawodowego

1. Rozpoznaj fizyczne i emocjonalne oznaki wypalenia

Musisz być ze sobą szczery, jeśli doświadczasz wypalenia zawodowego. Często nie chcemy przyznać się, że mamy problem. Typowe oznaki wypalenia takie jak utrata motywacji, fizycznie zmęczenie, emocjonalne odrętwienie można dość łatwo zauważyć. Małe rzeczy mogą sprawić, że będziesz nieproporcjonalnie zły i wyczerpany a Twoja produktywność cierpi. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki wypalenia, aby jak najszybciej podjąć działania zapobiegawcze. Jeśli uznasz, że już doświadczasz wypalenia, to jesteś w pierwszym kroku na drodze do wyzdrowienia.

2. Unikaj leczenia na własną rękę

Samoleczenie czyli próba poradzenia sobie z problemem na własną rękę może być przydatne jako wsparcie leczenia profesjonalnego. Jednak do wyzdrowienia po doświadczeniu wypalenia zawodowego najczęściej potrzebna jest fachowa pomoc. Oto kilka typowych przykładów błędów w samoleczenia.

  • Przejadanie się, czyli nadmiarowe jedzenie, które jest niekiedy ucieczką od problemów
  • Przepracowanie, czyli błędne koło w postaci ucieczki w coraz większy wir pracy dla pozornego zabicia negatywnych myśli o niej
  • Picie i używki, czyli nadmierne spożywanie używek i/lub alkoholu to inne powszechne zachowania ludzi próbujących uciec przed presją pracy lub życia.
  • Impulsywne wydawanie, czyli bezmyślne wydawanie pieniędzy jako chwilowa ulga w stresujących sytuacjach

3. Zrób swoje pierwsze kroki w kierunku powrotu do zdrowia po wypaleniu

Zamiast radzić sobie na własną rękę koniecznie powiedz komuś o swoim problemie. Rozmowa z kimś to pierwszy krok do powrotu do zdrowia. Nikt nie jest w stanie samodzielnie całkowicie rozwiązać problemu wypalenia. Porozmawiaj z członkami rodziny lub zaufanym przyjacielem. Zapytaj ich, czy rozpoznają oznaki wypalenia w twoim życiu. Poszukajcie pomocy- porady wykwalifikowanego specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Sama siła woli nie wystarczy. W powrocie do zdrowia ważne są także nowe dobre nawyki a także zadbanie o zdrowy sen. Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do powrotu do zdrowia. Uwierz, że możesz być najlepszy. Ludzie, którzy doświadczają wypalenia, często czują, że mają niewielką lub żadną kontrolę nad swoim życiem. Nawet jeśli czujesz się przytłoczony, nadzieja da Ci siłę do zrobienia kolejnego kroku.

4. Znajdź swój rytm odpoczynku i odmłodzenia

Co robisz, aby naładować akumulator po długim meczącym dniu? Zaplanuj czas na zajęcia, które dodają energii Twojemu sercu, umysłowi i ciału. Kalendarze są pełne zobowiązań wobec innych, ale odpoczynek czyli zobowiązanie wobec Ciebie jest tak samo ważne. W rzeczywistości ustalenie rytmu odpoczynku i relaksu zapewni, że ​​zawsze będziesz w najlepszej formie dla siebie i innych. Zidentyfikuj swoją formułę szczęścia Aby przezwyciężyć fizyczne i emocjonalne wyczerpanie, sporządź listę czynności, które możesz wykonać, aby uzupełnić energię. Aby uniknąć fizycznego i psychicznego wyczerpania, musisz nadać sobie priorytety działań. Twoja formuła szczęścia to unikalna mieszanka czynników środowiskowych i czynności, które dodadzą Ci sił i zresetują Twoje wewnętrzne baterie. Twoja formuła szczęścia jest indywidualna. Jest dostosowana do Twoich cech osobowości, zainteresowań i wartości. Obejmuje mieszankę czynności umysłowych, emocjonalnych, fizycznych, duchowych i społecznych. Zadaj sobie następujące pytania wyjaśniające. Jakie sąTwoje ulubione zajęcia fizyczne? Jacy ludzie dodają Ci energii? Co powoduje, że czujesz się najbardziej zmotywowana/y? Czego chcesz więcej w swoim życiu? Czego chcesz mniej w swoim życiu? Ile godzin snu sprawia, że ​​czujesz się wypoczęta/y? Zapisz swoje odpowiedzi i zaplanuj te czynności w swoim kalendarzu.. Naładuj skutecznie swoje baterie na następny dzień.

5. Zdefiniuj na nowo rzeczywistość w miejscu pracy

Dobre nawyki zdefiniowane na nowo po wypaleniu zawodowym są niezbędne do powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że przyczyną wypalenia zawodowego jest to co robisz w pracy, a nie w czasie wolnym po racy. Dlatego przyjrzyj się swoim dotychczasowym nawykom w pacy:

– Ile godzin pracujesz? Długie godziny w pracy powodują że czujesz się kompletnie wyczerpany. Dlatego wyznacz sobie twardy deadline- dokładną godzinę kiedy musisz skończyć prace. Stwórz rutynę na koniec dnia, aby zamknąć dzień i przygotować się na następny dzień. Możesz być zaskoczony, jak ograniczenia w Twoim czasie zwiększają Twoją produktywność.

– Zrównoważone tempo. Pomyśl o swoich życiowych celach i pracy jak o maratonie a nie sprincie i odpowiednio ustaw swoje tempo. Jeśli biegasz na pełnych obrotach przez dłuższy czas w końcu poczujesz wyczerpanie i przytłoczenie. Rozwiązaniem na „niezrównoważone tempo” jest rozpoczęcie życia i pracy w „zrównoważonym tempie”.

– Stosunki ze współpracownikami. Konflikty ze współpracownikami są źródłem stresu. Postaraj się budować i utrzymywać zdrowe relacje ze współpracownikami. Gdy pojawi się problem, rozwiąż go tak szybko, jak to możliwe. W razie potrzeby poproś o pomoc odpowiednie władze.

– Priorytety. Jeśli nie planujesz swoich priorytetów, to planuje je ktoś inny. Nawet liderzy najwyższego szczebla przyznają, że wieczorami pracują w domu, niekiedy i w weekendy, ponieważ spędzili dzień pracy na priorytetach kogoś innego, a nie na swoich. Praca w ten sposób powoduje znaczne zaburzenia snu i nawarstwianie się fizycznych objawów uczucia zmęczenia oraz wyczerpania fizycznego i emocjonalnego. Naszą najlepszą radą jest wykonanie najpierw swojego najważniejszego zadania- Twojego priorytetu. Możesz nie być w stanie kontrolować wszystkiego, ale wykonanie najważniejszego zadania przewidzianego na dany dzień z pewnością poprawi Twoją satysfakcję z dnia pracy i zminimalizuje stres związany z zaniedbaniem najważniejszych zadań.

– Negatywna perspektywa. Pozytywne nastawienie jest jednym z Twoich największych broni w unikaniu wypalenia zawodowego. Zdrową praktyką jest prowadzenie dziennika wdzięczności lub chociaż chwilowa codzienna zaduma na koniec dnia, za co dziś jestem wdzięczny, co mi się szczególnie udało. Badania naukowe wykazały, że regularna wdzięczność i docinanie darów dnia może pomóc ludziom lepiej spać , zmniejszyć stres, zmniejszyć objawy depresji i poprawić zdrowie psychiczne. Istnieją nawet dowody na to, że regularna praktyka wdzięczności może zmniejszyć ryzyko chorób serca. To z pewnością może mieć pozytywny wpływ na Twoją produktywność.

Podsumowanie

Zwykło się mawiać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest prawdą, która się sprawdza niemal w każdej sferze życia. Nawet w temacie syndromu wypalenia zawodowego. Postaraj się stworzyć dobre nawyki, które skutecznie ochronią Cię przed poczuciem wyczerpania w pracy. Zadbaj o dobry sen, o zdrowie fizyczne poprzez dobre odżywianie się, ćwiczenia fizyczne. Zadbaj też o pozytywne nastawnie o przyjazne kontakty społeczne  z ludźmi, którzy dodają Ci energii i mają podobny system wartości jak Ty. Gdy poczujesz jednak, że sprawy nie mają się najlepiej i zaszły za daleko nie zawahaj się prosić o fachową pomoc specjalisty, który pomoże Ci przejść przez trudny czas.

Dodaj komentarz