Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

Jak przyjąć porażkę i stać się silniejszym?

Historia naszego życia jest wspaniała dzięki temu, jak i ile razy udało nam się podnieść. Rozmowa o niepowodzeniach nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli dotyczy tematów bardzo osobistych. Trudno o tym mówić, jeśli nie udało Ci się do końca pogodzić z daną sytuacją.

Bez względu na rodzaj niepowodzenia, przez który przechodzisz, jedno jest pewne – twoje początkowe uczucie to najczęściej bezradność i chwile załamania.

Musisz powoli wychodzić z tej stagnacji i stawać się mocniejszym niż wczoraj. Krok po kroku.

Czym są niepowodzenia? Postanowiłeś coś zrobić i ostatecznie nie osiągnąłeś tego co zamierzałeś – to  najprostszy sposób na opisanie, czym jest porażka.

Oto 3 proste strategie, radzenia sobie z porażką:

1. Nie pozwól, aby Twoja porażka określiła, kim jesteś.

Mówiąc najprościej, nie jesteś swoją porażką. Nie zatrzymuj się, ani nie obwiniaj siebie, gdy ci się nie udaje. Zdarza się to nawet najlepszym z nas. Zamiast mówić sobie „Gdybym tylko to zrobił”, powiedz sobie „Następnym razem, oto co zrobię”. Różnica między tymi dwoma frazami jest diametralna. Jedna skupia się na porażce, podczas gdy druga szuka możliwości rozwoju.

Kiedy pozwalasz, by twoja porażka zabrała z ciebie to, co najlepsze, wtedy czujesz się źle, że nie jesteś w stanie odnieść sukcesu. Paraliżuje cię to. Co to oznacza?

Powinno to oznaczać, że jest kilka rzeczy, nad którymi trzeba jeszcze popracować lub obszary wymagające poprawy. Nie udało Ci się zdobyć klienta? Ok. Pracuj nad tym i zobacz, co możesz poprawić. To, że raz zawiodłeś, nie oznacza, że ​​poniesiesz porażkę następnym razem. Porażka uczy nas, że istnieje możliwość poprawy.

2. Wprowadź zmiany w swoim środowisku

Kiedy wprowadzasz zmiany w swoim otoczeniu, ludzie, z którymi się spotykasz, miejsca, do których się udajesz i muzyka, której słuchasz, pomagają przeprogramować Twój mózg. Pomoże Ci  to spojrzeć na sprawy w innym świetle. Poświęć trochę czasu na pracę poza zwykłym środowiskiem pracy.

Poświęć trochę czasu na myślenie w parku lub pracy. Jeśli możesz popracuj w innym miejscu niż zwykle. Dokonaj tej zmiany. Porozmawiaj z ludźmi, którzy mogli mieć podobne doświadczenia. Zapytaj ich, jak udało im się odwrócić sytuację, a może wspólnie coś wymyślcie.

3. Staraj się być szczęśliwym.

Szczęśliwi ludzie to produktywni ludzie. Możesz pomyśleć, że nie da się być szczęśliwym po porażce. To jest możliwe, jeśli uda Ci się pamiętać o rzeczach, które Cię uszczęśliwiają.

Zacznijmy od pytania: co Cię uszczęśliwia?

Cokolwiek to będzie, będzie jednym z powodów, dla których wrócisz do formy po porażce. Pewne wydarzenia,  także te złe, dzieją się z jakiegoś powodu. Każda porażka to szansa na rozwój. Zapisz, co sprawia Ci radość i umieść to w miejscu, które będziesz widzieć każdego dnia. Pamiętaj, że kiedy jesteś szczęśliwy, jesteś produktywny.

Porażki zdarzają się wszystkim ludziom – nawet tym odnoszącym sukcesy, takim jak Steve Jobs, Mark Zuckerberg, JK Rowling, Walt Disney i wielu innym. Kiedy myślisz o tych ludziach, nie myślisz o ich porażkach, ponieważ ich sukces jest o wiele większy niż ich porażki.

Miejsce w którym obecnie są wynika bardzo często z ilości porażek, które po drodze ponieśli, a następnie wyciągnęli wnioski i wykonali jeszcze jeden krok.

Pamiętaj też o jednej ważnej kwestii. W naszej kulturze porażka kojarzy się nam ewidentnie z czymś negatywnym – już od czasów szkoły podstawowej jesteśmy tak formatowani.

A tymczasem możemy zamienić słowo porażka na problem, a problem to szansa na stabilizację procesu. Spory potencjał mamy cały czas w naszych głowach. W naszym sposobie myślenia i podchodzenia do zdarzeń jakie nas spotykają.