Sztuka odpoczynku i czynności, które pomagają odpocząć mózgowi.
Skuteczne strategie zapewniające mózgowi czas przestoju, którego potrzebuje.
Dobry odpoczynek to sztuka – a większość ludzi nie robi tego dobrze. Przyjrzyjmy się najpierw, jak większość ludzi odpoczywa:
- Grają w gry wideo.
- Bezmyślnie oglądają telewizję przez kilka godzin.
- Zajadają niezdrowe jedzenie i popijają napojami gazowanych wpatrzeni w ekran.
- W nocy śpią mniej niż 6 godzin.
- Oglądają filmy YouTube, Netflixie itp nieraz przez wiele godzin.
- Przeglądają Facebooka.
- Imprezują całymi nocami lub popijają piwo w domu ze znajomymi.
Poza tym, że spędzanie czasu w ten sposób nie przynosi niczego pozytywnego, żadna z powyższych czynności nie zapewnia prawdziwego odpoczynku. Mówiąc odpoczynek, mam na myśli odpoczynek psychiczny, a nie tylko odpoczynek fizyczny.
Wszystko na powyższej liście obejmuje odpoczynek ciała, ale bombardowanie mózgu stymulacją i aktywnością, w różnej formie – TV, YouTube itp.
Warto pokusić się o refleksję: Czy Twoje ciało jest zmęczone? Czy Twój mózg jest zmęczony? Czy Twoje wyczerpanie jest fizyczne czy psychiczne?

Mimo, że możemy czuć się podobnie to są to dwa zupełnie różne rodzaje zmęczenia.
Twoje ciało może być napięte od siedzenia przez cały dzień, ale w żadnym razie nie jest ono wyczerpane. Większość ludzi rzadko doznaje wyczerpania ciała, zwłaszcza jeśli nie wykonują aktywnych zawodów. Pracują w biurze przy sztucznym świetle, cały dzień patrzą na ekran komputera, a największy wysiłek fizyczny to prawdopodobnie krótki spacer między biurkiem a toaletą. A jednak, kiedy wracają do domu, czują zmęczenie i kładą się na kanapie, jedzą czasem za dużo, odpoczywają, jednocześnie stymulując zmęczone mózgi kolejnymi ekranami telewizora, telefonu, komputera itp. Tymczasem ich mózgi nieustannie się męczą odbierając wciąż to nowe bodźce.
Konsekwencją przedłużającego się takiego stanu rzeczy jest popadnie w przewlekły stres.
Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że przyczyną ich nieszczęścia nie są tzw. inni czyli ich szefowie, małżonkowie czy dzieci. To zwykle oni sami. Ich nieumiejętność efektywnego odpoczywania.
Utrzymują mózg „włączony” tak długo, że jest on mocno przepracowany, a jedyne, co ma, to 6 godzin płytkiego snu na regeneracje po np. długim oglądaniu ekranów do późna.
Oto kilka podstawowych skutecznych strategii, jak uzyskać odpoczynek psychiczny, który nie tylko poprawi jakość Twojego życia, ale także zapewni Ci długotrwały spokój.
1. Idź na spacer bez celu
To jest bardzo proste. Idź do ogrodu, na plażę lub w inne miejsce na łonie natury na 30-60 min. Jak lubisz możesz też pobiegać. Natura to cudowne miejsce. Same widoki i odgłosy przyrody roślin, drzew, gór, piasku i wód odprężają ludzki mózg. Jeśli nie masz możliwości być na łonie natury, to idź na spacer tam gdzie mieszkasz, posłuchaj relaksującej muzyki lub po prostu spaceruj bez celu, bez trudnych rozmyślań. Nie myśl aktywnie, nie słuchaj podcastów ani e-booków i niczego nie przetwarzaj. Kiedy Twój mózg zacznie myśleć, lub nie może się oderwać od jakiś myśli nie walcz z nim, ale też go nie karm nowymi trudnymi myślami. Po prostu pozwól mu myśleć i iść dalej.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, najlepiej codziennie chodzić w tym samym miejscu. Kiedy idziesz w nowe miejsce, Twój mózg jest w stanie wysokiej gotowości. Kiedy mózg zna miejsce, wtedy wyłącza mechanizm obronny i podczas spaceru wpada w swoisty trans i w pełni się relaksuje.
2. Poćwicz
Ciężkie ćwiczenia sprawiają, że Twoje ciało uwalnia dużo endorfin, dopaminy i serotoniny. Te hormony szczęścia sprawiają, że czujesz się dobrze. Są odpowiedzialne za dobry „nastrój” Twojego mózgu. Są uwalniane w mózgu, gdy coś osiągniesz (na przykład świetny trening) i są źródłem wszelkiej przyjemności, jakiej może doświadczyć ludzkie ciało. Wiadomo, że ćwiczenia powodują euforię – stan, w którym jesteś prawie jak na haju. Ciężkie ćwiczenia mogą zmęczyć Twoje ciało, ale zrelaksują Twój mózg. W ten sposób zostało zaprojektowane ludzkie ciało. Poza tym ćwiczenia sprawią, że będziesz silniejszy, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zmniejszy się napięcie w Twoim ciele oraz poprawi się jakość Twojego snu.
3. Śpij dobrze
Organizm człowieka potrzebuje od 7 do 9 godzin głębokiego snu, aby umysł był naprawdę wypoczęty. Większość ludzi śpi tylko od 5 do 6 godzin. Nie dzieje się tak dlatego, że są zajęci byciem produktywnymi tylko przez np. marnowanie czasu w Internecie. Nie ma filmów, seriali itp., które byłyby ważniejsze niż sen. Niewystarczający sen zaburzy Twoje hormony, sprawi, że będziesz się szybciej męczyć i starzeć, a jeśli będziesz robił to wystarczająco długo, doprowadzi Cię nawet do depresji.
4. Nie bombarduj swojego mózgu sztuczną stymulacją
Telewizja, filmy, gry wideo, Internet itp są nadmierną sztuczną stymulacją. Ludzki mózg nie ewoluował, aby móc poradzić sobie z ciągłą stymulacją i różnorodnością. Zachowaj umiar i pamiętaj używaj ich w ograniczonych ilościach. A przede wszystkim i używaj ich tam gdzie są niezbędne czyli do celów produkcyjnych- do pracy. Pamiętaj, Twój mózg to także mięsień – potrzebuje odpoczynku. Jeśli będziesz go nieustannie bombardować stymulacją, obniży się do niższego poziomu intelektualnego. To jest fakt naukowy. Daj swojemu mózgowi czas, którego potrzebuje, aby pozostać w najlepszej formie, a zapewni Ci świetną wydajność. Nie rób tego, a uzyskasz tylko przeciętną wydajność.
Skuteczne odpoczywanie, czyli zdejmowane ciężaru niepotrzebnych aktywności ze swojego umysłu zapewni same korzyści w każdej Twojej sferze życia. Wypoczęty mózg dużo lepiej radzi sobie ze stresem. Jest bardziej na niego odporny. A dbanie o harmonie w sferze snu, wysiłku fizycznego, umiejętności wyciszenia się, przebywania na łonie natury a także dbania o zdrowa dietę zapewni długo młodzieńcze samopoczucie.