Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

15 prostych sposobów na zwiększenie motywacji w pracy

Każdy z nas doświadcza różnych poziomów motywacji na co dzień w pracy. Czasem mamy dni, w których praca idzie świetnie, tylko odhaczamy zadania, które wykonaliśmy, a czasem są dni kiedy kompletnie nic nam nie idzie. Wolelibyśmy być wszędzie indziej tylko nie w pracy. To zupełnie normalne, że pracownicy mają do czynienia z okresowym spadkiem motywacji. Problem pojawia się wtedy, gdy pracowni są regularnie niezaangażowani i wycofani w pracy.

Zebraliśmy  kilka świetnych wskazówek od ekspertów odnośnie tego, jak motywować pracowników każdego dnia. Wskazówki te są uniwersalne i w większości darmowe.

1. Docenianie pracowników

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na motywację pracowników jest to, jak często ich ciężka praca jest doceniana. 70% pracowników twierdzi, że motywacja i morale poprawiłyby się znacznie wraz ze wzrostem uznania ze strony menedżerów. Chodzi tu o regularne docenianie zaangażowania pracowników, a nie tylko np. na koniec roku z roczną premią.

2. Małe, mierzalne cele

Często mamy wrażenie, że niektóre projekty, w których bierzemy udział, trwają w nieskończoność. Zdarza się, że utkniemy w którymś momencie i wydaje się, że nie widać końca ani żadnych postępów. Działa to strasznie demotywująco do dalszej pracy. Dlatego warto każdy duży projekt podzielić na mniejsze i na tej podstawie wyznaczyć kilka małych celów. Henry Ford powiedział „Nic nie jest  szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy”. Realizacja poszczególnych etapów, świadomość, że nasza praca idzie do przodu, z pewnością podniesie morale.

3. Świętowanie wyników

Jednym z powodów, dla których tak ważne jest wyznaczanie małych i mierzalnych celów, jest to, że zapewniamy wiele okazji do świętowania ciężkiej pracy zespołu. Jeśli kierujesz zespołem pamiętaj, aby chwalić pracowników. Ważne jest, aby wszyscy dokładnie wiedzieli, w jaki sposób każdy wkład w pracę posuwa projekt do przodu. Bądź konkretny w swoich gratulacjach. Jeśli jesteś samodzielnym realizatorem projektu, wyznacz sobie „nagrody” za zrealizowanie poszczególnych etapów. Może to być np. dłuższa przerwa w postaci spaceru czy smacznego zdrowego dania i koniecznie zapisz co udało się do tej pory  osiągnąć. Nic tak nie cieszy oka, a tym samym motywuje do dalszej pracy jak zwizualizowanie postępów w projekcie.

4. Praca zespołowa

Praca zespołowa jest jednym z największych motywatorów. W grupie zawsze chętniej podejmujemy ryzyko, dużo łatwiej wspólnie osiągamy cele motywując się nawzajem. Warto dbać o dobre relacje między pracownikami oraz przyjazną atmosferę w pracy.

5. Wspieranie

Pozytywne miejsce pracy jest niesamowicie istotne dla motywowania pracowników. Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich negatywnych emocji i sytuacji, ale ważne jest, aby skupić się na metodach rozwiązywania powstających problemów. Chodzi o wsparcie pracowników w trudnościach oraz pozytywne nastawienie. Szukanie rozwiązania, a nie piętnowanie czy karanie.

Badania pokazują, że zadowoleni pracownicy przewyższają konkurencję o 20% i generują większą sprzedaż. Okazuje się, że szczęście i pozytywne nastawienie odgrywają większą rolę w sukcesie firmy, niż można sobie wyobrazić.

6. Przerwy i posiłki

Bardzo istotne jest w pracy odpowiednie nawodnienie oraz zapewnienie posiłku. Organizm musi być „naładowany” energią nie tylko aby móc sprawnie funkcjonować, ale aby być kreatywny. Kiedy człowiek jest głodny, trudno się skupić nawet na najprostszych zadaniach. Niestety to nie jest najczęściej wybór pracownika, a zbyt duże obciążenie pracą. To nie jest dobre dla zdrowia i przekłada się na niską produktywność.

Kiedy walczysz z trudnym zadaniem i czujesz, że uderzasz bezskutecznie głową w mur oznacza, że potrzebujesz przerwy. Regularne prezerwy zapewniają efekt odświeżenia poprzez oderwanie się od pracy. Krótka przerwa co godzinę lub dwie może mieć pozytywny wpływ zarówno na umysł, jak i na ciało. Nie zapomnij wstać od biurka i zaczerpnąć świeżego powietrza! Wstań, rozprostuj nogi, daj odpocząć oczom i wróć do pracy z wypoczętym umysłem i ciałem.

7. Zdrowie

Każdemu zdarza się gorsze samopoczucie czy choroba. Najlepszym rozwiązaniem wtedy jest wzięcie wolnego lub jeśli zdrowie na to pozwoli pracy zdalnej. Po to, aby pomóc organizmowi się zregenerować, a przy okazji nie zarazić innych pracowników. Rolą każdej firmy powinno być zadbanie o komfort skorzystania z takiej możliwości. Nie ma nic gorszego jak stres i frustracja z powodu obawy przed zachorowaniem, a tym samym nieobecnością w pracy. Działa to niezwykle demotywująco. W konsekwencji może przysporzyć firmie sporo problemów w postaci utraconej produktywności, słabej frekwencji i niskiego zaangażowania.

8. Szerszy obraz sytuacji

Możesz zwiększyć motywację w miejscu pracy, upewniając się, że Twój zespół rozumie, w jaki sposób każdy z jego wysiłków wpływa na organizację, klientów i społeczność. Ukończenie zadania zwykle daje niewielkie poczucie spełnienia, ale wiedza o tym, jak ta praca pomogła innym, jest prawdziwym antidotum na wycofanie się.

9. Przejrzystość i jasność

Każda relacja, w tym relacje w pracy, opierają się na zaufaniu. Przejrzystość jest jednym z najlepszych sposobów na tworzenie atmosfery zaufania między Tobą i Twoim zespołem. Zespół, który Ci ufa, będzie bardziej zmotywowany i zaangażowany w swoją pracę. Przejrzystość pomaga również zapewnić, że wszyscy pracują z tymi samymi informacjami. To samo w sobie może przynieść same korzyści zespołowi.

Aby być zmotywowanym do pracy, ważne jest, aby naprawdę zrozumieć jakie są cele i zadania. Upewnij się, że masz oraz dzielisz się z innymi jasną i zwięzłą misją. Praktycznie nie da się  dobrze zmotywować do pracy, której celu nie potrafisz zrozumieć.

10. Pozytywne wyniki

Łatwiej jest osiągnąć sukces, kiedy można go sobie wyobrazić. Profesjonaliści z różnych dziedzin (sportowcy, muzycy, dyrektorzy) ćwiczą tę technikę, aby poprawić swoją motywację. Definiując jasny cel osiągasz już połowę sukcesu. Pomóż sobie i zespołowi zrozumieć, co oznacza osiągnięcie tego celu. Dziel się sukcesami i osiągnięciami w drodze do dążenia do tego celu. Informacje o postępach i nawet najmniejszych osiągnięciach motywują do dalszej pracy.

11. Cel

Warto jeszcze raz podkreślić, że cel ma kluczowe znaczenie w motywowaniu do pracy. Niezwykle istotna jest świadomość, że praca, którą wykonujesz ma istotne znaczenie dla klienta i firmy. Dzięki niej dostarczasz otoczeniu wartość.

12. Elastyczność

Autonomia i elastyczne harmonogramy pracy są niezwykle skutecznymi motywatorami. Zapewnienie pracownikom większej samodzielności, kiedy i jak wykonują swoją pracę, może faktycznie poprawić ich wydajność i pomóc utrzymać wysoką motywację. Przełożony wyznacza główne cele i termin,y a pracownicy mogą zdecydować, kiedy wykonają rzeczywistą pracę. Dzięki temu pracownicy mogą realizować projekty nie tylko wtedy , gdy są w miejscu pracy, ale wtedy gdy ich wewnętrzna motywacja jest najsilniejsza w dowolnym miejscu i czasie.

13. Poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa to silny motywator, który wyzwala w pracownikach niesamowity potencjał do działania. Gdy pracownicy czują się bezpiecznie, chętniej się wypowiadają, informują o problemach, współpracują ze sobą. Nie obawiają się, że zostaną zwolnieni za np. popełniony błąd w działaniu. Częściej są wykrywane usterki a lepsza komunikacja sprzyja sprawniejszemu osiągnięciu celu.

14. Mocna pozycja

Poświęć chwilę, aby pomyśleć o własnej postawie w pracy. Twoja własna mowa ciała, postawa mają wpływ na Twój nastrój, pracę i interakcje z innymi. Jeśli w zespole jesteś ciągle pozytywnie nakręcony, zadowolony i chętny do pracy motywujesz tym samym swoje otoczenie. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy w zespole jest osoba ciągle zdemotywowana do pracy, swoją niechęcią i narzekaniem potrafi „zarażać” innych.

15. Małe, stałe nagrody

Nagradzanie pracowników za ich ciężką pracę to dobrze znana i  bardzo często praktykowana zasada motywacyjna. Istnieje jednak kilka sposobów jej realizacji. Może to być np. premia roczna.  Niestety nie podbudowuje ona zbyt mocno motywacji, a wręcz może zadziałać odwrotnie i być postrzegana jako np. niesprawiedliwa. Zapewnianie mniejszych, częstszych nagród (nie tylko pieniężnych) rozłożonych w czasie odpowiednio do osiąganych celów to świetny sposób na utrzymanie lub nawet zwiększanie stopnia motywacji. Nagroda w postaci wspólnego wyjścia na kręgle czy pizzę nie dość, że zmotywuje to również scali zespół.

Dodaj komentarz