Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

14 sposobów, aby znów pokochać swoją pracę

Możemy mieć wrażenie, że nasz stosunek do pracy bywa zmienny w czasie. Wręcz przyrównać go do stanu zauroczenia. Chociaż rzadko o tym myślimy w ten sposób. Pamiętasz motyle w brzuchu, które miałeś pierwszego dnia w nowej pracy? Cieszyły Cię spotkania  z innymi, szkolenia, rozmowy przy kawie w czasie przerw. Wszystko się jednak z czasem zmieniło. Coraz częściej odczuwasz zniechęcenie i okazuje się, że czas zauroczenia przeminął. Małe irytacje zamieniły się w duże i zacząłeś pić kawę w innym czasie, aby uniknąć niektórych osób. Zanim złożysz wypowiedzenie, poświęć chwilę, aby zdać sobie sprawę, że rzucenie pracy to nie jedyne wyjście z tej sytuacji. Możesz pokochać ideę pracy i możesz kochać różne jej aspekty.

Oto 14 sposobów, aby na nowo pokochać swoją pracę i odtworzyć tę iskrę, którą poczułeś pierwszego dnia zatrudnienia.

1. Ustal, czy chcesz odejść z pracy, czy od swojego szefa.

Możesz nie chcieć odejść z pracy, możesz po prostu spróbować zmienić szefa. Jedno z badań wykazało, że 50 procent pracowników porzuciło pracę, aby uciec od swojego przełożonego, aby poprawić swoje ogólne życie na pewnym etapie kariery. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, ale nadal naprawdę lubisz firmę, w której pracujesz, możesz rozważyć możliwość zmiany działu. Daj sobie możliwość pracy z innymi zespołami i sprawdź, czy problem tkwi w Twoim przełożonym, czy jednak jest inny. Małe zmiany mogą mieć znaczący wpływ na ponowne pokochanie swojej pracy.

2. Naucz się czegoś nowego.

Jeśli wykonujesz te same zadania przez ostatnie 5 lat, bardzo możliwe, że jesteś po prostu znudzony i pozbawiony motywacji. Podejmij wyzwanie, ucząc się czegoś nowego i ekscytującego. Porozmawiaj o tym z szefem. Zapisz się na kurs, aby rozwijać swoje umiejętności. Weź udział w seminariach rozwoju zawodowego. Cokolwiek robisz, upewnij się, że jest to dla Ciebie interesujące. Pomoże Ci to spojrzeć na swoją rolę w nowym świetle. Nuda nigdy nie pomoże Ci pokochać swojej pracy, ale podekscytowanie czymś nowym będzie bardzo inspirujące.

3. Zapytaj siebie czego chcesz.

Zamiast czekać na ocenę pracowniczą, aby wspomnieć o wszystkich rzeczach, które chciałbyś, aby Ci zaproponowano – poproś o nie już teraz! Twój menedżer prawdopodobnie nie czyta w myślach i nie może dać Ci tego co Cię interesuje, gdyż o tym nie ma pojęcia. Opowiedz o swoich celach i przedstaw swoją argumentację za zmianą, abyś znów mógł pokochać swoją pracę. Poproś o kierowanie projektem. Porozmawiaj o swojej wymarzonej roli. Jeśli szukasz elastycznego harmonogramu lub podwyżki, poproś o to również. Rozpocznij te rozmowy, zamiast zakładać, że jedyną opcją jest rzucenie pracy.

4. Wyznacz sobie nowe cele.

To punkty odniesienia, według których oceniasz swój postęp w karierze. Bez nich często czujemy się bez celu i bez motywacji. Jeśli stwierdzisz, że obecnie pracujesz bez jasnych celów, czas to zmienić. Cele pomagają rozwijać karierę i pokochać swoją pracę.

5. Odmień swoje miejsce pracy.

Pracujesz w swojej przestrzeni średnio 40 godzin tygodniowo. Praca w środowisku, które nigdy nie zmienia się wizualnie, może spowodować, że i praca będzie monotonna. Jeśli nie zmieniałeś swojego środowiska od lat, nic dziwnego, że nie kochasz już swojej pracy. Zmieńmy to. Przestawiaj meble, wprowadzaj rośliny, zmieniaj grafikę na ścianie. Mała zmiana wizualna może przywrócić Ci pozytywną energię. do Twojego dnia.

6. Zmień to, co możesz kontrolować.

Zawsze bądź pozytywnie nastawiony. Nie oznacza to, że musisz przyklejać uśmiech na twarzy w każdej chwili dnia. Ale nie pozwól, aby drobne frustracje przyćmiły wszystkie dobre rzeczy w Twojej pracy. Zamiast tego spróbuj nauczyć się dziękować ludziom, gdy Ci pomagają. Doceń ciężką pracę wykonaną przez współpracowników. Nabierz bardziej pozytywnego nastawienia, wymieniając jedną niesamowitą rzecz, która dzieje się każdego dnia, bez względu na to, jak mała ona jest. Chcesz pokochać swoją pracę? Zacznij od pielęgnowania pozytywnego nastawienia podczas pracy.

7. Zdaj sobie sprawę z wpływu, jaki masz na otoczenie.

Zamiast skupiać się na najbliższym zespole, pomyśl o szerszym wpływie, jaki ma Twoja praca. Pójdź o krok dalej i skup się na pozytywnym wpływie, jaki wywierasz na innych. W badaniu szpitalnych sprzątaczy okazało się, że ci, którzy widzieli swoją rolę w pomaganiu pacjentom, a nie tylko w sprzątaniu brudu, mieli lepsze doświadczenia w szpitalu i odczuwali większą satysfakcję ze swojej roli. Poszerz swoją perspektywę, doceń swoją wartość, a potem znów pokochaj swoją pracę.

8. Przestań narzekać i zmień swoją perspektywę.

Jeśli zamierzasz zmienić swoje nastawienie, świadomie przestań należeć do tzw. klubu narzekania. Jeśli musisz mówić o pracy, mów tylko o pozytywnych rzeczach. Pomagaj współpracownikom tylko w problemach związanych z pracą, które są oparte na zadaniach, a nie emocjonalnych problemach interpersonalnych. Nie da się kochać swojej pracy, jeśli Ty i Twoje otoczenie narzekacie na to, jaka jest okropna.

9. Weź urlop.

Niezadowolenie z pracy może rzutować na inne aspekty Twojego życia, chyba że będziesz odpoczywać i robić przerwy kiedy ich naprawdę potrzebujesz. Wykorzystaj swoje wakacje lub weź dzień wolny. Jeśli nie masz takiej okazji, nawet sobotni poranek w ulubionej kawiarni może zadziałać. Całkowicie odłącz się i daj sobie czas na przemyślenie czegoś innego niż praca. Zrelaksuj się i odpręż. Nigdy nie pokochasz swojej pracy, jeśli każdego dnia jesteś nią zmęczony.

10. Skorzystaj z dodatkowych korzyści.

Korzystasz z dobrodziejstw zdrowotnych oferowanych przez Twoją firmę? Czy wiesz, co oferują? Wynagrodzenie to coś więcej niż tylko wypłata, to wszystkie inne benefity z nią związane. Skontaktuj się z zespołem HR, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie dostępne np. karnet na siłownię, do kina. Skorzystaj z różnych korzyści, a Twoja praca przybierze zupełnie inny wymiar, gdyż zacznie przyczyniać się do realizowania np. Twoich prywatnych pasji.

11. Rozpocznij nowy projekt.

Projekty międzydziałowe to doskonała okazja do nauki i poszerzenia swoich umiejętności. Może się okazać, że to, czego się nauczysz, wzmocni Twoją obecną rolę i poprowadzi Cię w kierunku, który wcześniej był dla Ciebie niedostępny. Albo może się okazać, że ten projekt przerodzi się w Twoją następną karierę. Dzięki temu, że jesteś zajęty czymś nowym i stawiasz sobie nowe wyzwania, może się okazać, że na nowo pokochasz swoja pracę.

12. Deleguj zadania, aby robić więcej takich, które kochasz.

Chyba nie ma osoby, która uwielbiałaby wszystkie swoje zadania w pracy. Zawsze znajdzie się coś co bardziej lubimy i coś co mniej lubimy. Jeśli jest jakieś szczególne zadanie, którego nie cierpisz, spędza Ci ono sen z powiek, porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym, może pomoże Ci w oddelegowaniu go komuś kto bardziej je polubi. Zwłaszcza jeśli pozwoli innym pracownikom rozwijać się i poszerzać swoje umiejętności. Może zaproponuje inne rozwiązanie np. osobę do pomocy. Pamiętaj! Nigdy nie deleguj zadań współpracownikom na własną rękę, gdy nie masz tego uprawnień.

13. Ubierz się z klasą.

Tak samo jak robimy to w pierwszym tygodniu pracy, ubieramy się, by zaimponować i pokazać z jak najlepszej strony. Wiele badań sugeruje, że lepsze ubieranie się do pracy podnosi poziom pewności siebie, wpływa na to, jak inni Cię postrzegają i może zwiększyć Twoją zdolność koncentracji. Wiedz, że liczy się to, co nosisz. To naprawdę może pomóc Ci ponownie pokochać swoją pracę.

14. Porozmawiaj ze współpracownikiem, którego nie znasz zbyt dobrze.

W pracy są ludzie, których znamy niesamowicie dobrze, a także ludzie, o których prawie nic nie wiemy. Zmień to. Chodzi o to, żeby poznać kogoś nowego. Nigdy nie wiesz, co odkryjesz. Te rozmowy mogą pomóc Ci pokochać swoją pracę od nowa.

I na koniec….

Nie ma szans, że znów pokochasz swoją pracę? Jeśli próbowałeś już wszystkiego i nadal nie jesteś zakochany w swojej pracy, być może nadszedł czas, aby poszukać gdzie indziej. Nie bój się wprowadzać zmian w życiu, gdy jest to konieczne.

Dodaj komentarz