Sprawdź nasz kurs Zarządzania Procesowego.

12 syndromów wypalenia zawodowego. Droga prowadząca do całkowitej rezygnacji z wykonywanej pracy.

Wypalenie zawodowe- cóż to takiego?

W nowoczesnym środowisku pracy ludzie pracujący bardzo często stykają się z listą niekończących się wyzwań. Chociaż istnieje z tego tytułu wiele szans do rozwoju to istnieje też druga strona medalu. Łatwo jest wytrącić się z równowagi i wkroczyć na ścieżkę, która prowadzi do wypalenia zawodowego.

Jak zdefiniować wypalenie zawodowe?

Według Journal of Social Issues (styczeń 1974), wypalenie manifestuje się jako „oznaki fizycznego, psychicznego i/lub emocjonalnego wyczerpania w wyniku stresu związanego z pracą lub miejscem pracy”. Przyrost lub redukcja masy ciała, problemy ze snem i drażliwość to mogą być oznaki wypalenia. Istnieje różnica między stresem związanym z pracą a wypaleniem zawodowym.

Jaka jest różnica między stresem a wypaleniem?

Każdy od czasu do czasu ma złe dni. Ludzie przechodzą nawet okresy podwyższonego stresu. To normalna część życia. Jednak, gdy ktoś wydaje się nie dochodzić do siebie po złym dniu lub złe samopoczucie trwa dłużej, może to oznaczać, że doświadcza wypalenia zawodowego.

Krótka historia wypalenia zawodowego

Zespół wypalenia został po raz pierwszy opisany w dwóch artykułach naukowych opublikowanych w 1974 roku, jednym autorstwa Herberta Freudenbergera (1974) i drugim autorstwa Sigmunda Ginsburga (1974). Herberta Freudenberger, psycholog i psychoterapeuta, spopularyzował ten termin. Za jego pracę większość autorytetów w świecie psychologii uznaje go za ojca założyciela koncepcji.

W swoich pracach zwrócił uwagę na stan wyczerpania jednostki, wynikający z nadmiernych wymagań i zadań stawianych jej w pracy.

wypalenie zawodowe

12 syndromów wypalenia zawodowego

Badania wypalenia zawodowego wskazują na dwanaście etapów, przez które się przechodzi na drodze do wypalenia. Chociaż istnieją różne wersje tej listy, kierują się podobnymi ideami i wzorcami zachowań. 

  1. Nadmierna motywacja/ambicja- to pierwszy syndrom, który może w niesprzyjających okolicznościach doprowadzić z czasem do przewlekłego stresu a potem do wypalenia zawodowego
  2. Ciągłe poszukiwanie cięższej pracy- destrukcyjna próba odnalezienia swojego miejsca w świecie zawodowym poprzez sięganie po zadania przerastające własne możliwości
  3. Zaniedbywanie własnych potrzeb- praca ponad wszystko, ponad wypoczynek, sen, posiłek, wakacje….
  4. Zaburzenia koncentracji i uwagi- konsekwencja nadmiernego obciążenia pracą bez czasu na regenerację
  5. Brak czasu na potrzeby niezwiązane z pracą- nic poza praca się po mało nie liczy
  6. Chroniczne zmęczenie- brak energii, zmęczenie, które nie ustępuję pomimo wypoczynku, bezsenność, spadek produktywności, utrata wiary we własne siły
  7. Niecierpliwość wobec otaczających ludzi- irytacja- konsekwencja nadmiernego przeciążenia
  8. Wycofanie, izolacja- wycofywanie się z życia rodzinnego i odsuwanie od przyjaciół
  9. Depersonalizacja- niejako uprzedmiotowienie innych, cynizm, obojętność wobec innych
  10. Zmiany behawioralne- zmiany w zachowaniu, symptomy fizyczne- objawy chorobowe tj, bóle głowy, w klatce piersiowej, spadek odporności itp
  11. Wewnętrzna pustka lub niepokój, zaburzenia lękowe np. strach przed wyjściem z domu
  12. Depresja (wyczerpanie emocjonalne- zapaść psychiczna lub fizyczna

Ta progresja uczuć, postaw i zachowań jest silnym wskaźnikiem, że możesz doświadczać wypalenia zawodowego.

Jeśli doświadczać niektórych syndromów wypalenia zawodowego, warto przeanalizować sobie na jakim etapie się znajdujesz i czy to nie jest najwyższy czas aby zawrócić ze złej drogi?

W kolejnym artykule skupimy się na konsekwencjach wypalenia zawodowego oraz sposobach radzenia sobie z nim.

Dodaj komentarz