Wprowadzenie do Kamishibai

Kamishibai nie jest tylko wizualną metodą audytowania. To narzędzie, które daje dużo większe możliwości, a korzyści z jego skutecznego wdrożenia to m.in. :

 • kształtowanie dobrych nawyków u pracowników, 
 • codzienne drobne usprawnienia,
 • zaangażowanie pracowników operacyjnych w budowanie kultury firmy, 
 • angażowanie całej organizacji w zrozumienie Gemba,
 • budowanie poczucia własności miejsca, procesu czy też bezpieczeństwa.

Krótko o historii

Początki Kamishibai sięgają XII – XIII wieku i są związane z działalnością mnichów buddyjskich. Chcąc pomóc niepiśmiennej ludności zrozumieć czy postępują zgodnie z buddyzmem przedstawiali oni moralne traktaty w obrazkowej wersji za pomocą przenoszonych na plecach niewielkich scen obrazkowych.

Złota Era Kamishibai nastąpiła w latach 30tych XX wieku kiedy to wędrowni opowiadacze dostarczali magiczne przeżycia  prezentując wyjątkowe historie obrazkowe i opowiadając do nich historie. 

W dzisiejszych czasach Kamishibai ponownie się odradza nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie jako sztuka narracji.

Wykorzystanie Kamishibai w Lean

Toyota szukała swego czasu metody, która pozwalałaby na łatwą weryfikację stanu obecnego ze stanem docelowym. Metody, która byłaby prosta i zrozumiała zarówno dla pracownika jak i osoby weryfikującej. Naturalną koleją rzeczy było skorzystanie tutaj z dorobku własnego kraju i oparcie rozwiązania właśnie o obrazkowe teatrzyki Kamishibai.

Czytając to pewnie od razu pojawia się skojarzenie, że jest to w takim razie system do audytowania w oparciu o wizualizacje. Niestety jest to najczęściej pojawiająca się opinia, która w dużej mierze odpowiada za średnie efekty wdrożenia tej metody.

Tak naprawdę jest to bowiem potężne narzędzie pomagające budować kulturę organizacji każdego dnia i angażować pracowników w proces.

 • kamishibai jest więc dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które:chcą codziennie budować nawyki swoich pracowników,
 • szukają sposobu na codzienne drobne stabilizacje swoich procesów,
 • widzą, że obecna metoda audytowania nie spełnia ich oczekiwań,
 • szukają alternatywy dla standardowych audytów (np. 5S),
 • chcą zbudować własność miejsca, procesu czy bezpieczeństwa u swoich pracowników.

W kolejnych artykułach z tej serii możesz poczytać o:

 1. Jak działa Kamishibai
 2. Jak skutecznie wdrożyć Kamishibai

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter