Jak się skoncentrować? Strategie i narzędzia do dobrej koncentracji.

W dzisiejszych czasach umiejętność skupienia się jest supermocarstwem. Rozproszenia są wszędzie. Umiejętność wyciszenia tych zakłóceń i skupienia się na ważnych rzeczach jest naprawdę na wagę złota. Dzięki maksymalnemu skupieniu osiągniesz więcej postępów i zrobisz więcej.

Jeśli opanujesz sztukę koncentracji, twoje życie ulegnie przemianie. W tym przewodniku przedstawimy Ci szereg konkretnych, sprawdzonych strategii, jak się skoncentrować. Dowiesz się, jak zwiększyć koncentrację, jak ją podtrzymywać i co robić, gdy słabnie.

Znaczenie skupienia się

Zanim powiemy o konkretnych strategiach i narzędziach pozwalających na skupienie się, uświadomimy sobie, dlaczego jest to tak ważne. Kiedy zrozumiesz dlaczego koncentracja ma znaczenie, pomożesz sobie być bardziej zmotywowanym. Dlaczego więc skupienie jest tak ważne? Ponieważ pozwala robić rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze. Pomyśl o rzeczach, które Cię rozpraszają i rozwalają Twoje skupienie: Media społecznościowe, Youtube,  witryny z wiadomościami, oferty, E-maile. Czy te rzeczy dodają Twojemu życiu dużej wartości? Czy dają Ci one głęboką satysfakcję i pomagają budować lepsze życie? Prawdopodobnie nie. Wciągają Cię i pożerają czas a w konsekwencji marnujesz godziny na rzeczy, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Kiedy jesteś w stanie się skupić, możesz zrobić więcej w krótszym czasie. Nie musisz pracować po godzinach ani nadrabiać w weekend. Dzięki temu możesz robić rzeczy, które naprawdę lubisz, takie jak spędzanie czasu z przyjaciółmi, czytanie dobrych książek i oglądanie ulubionych programów. Dodatkowo faktycznie zrobisz postępy w ważnych projektach.

Koncentracja ma kluczowe znaczenie. Sensowne życie to skoncentrowane życie. Jeśli zmagasz się z utrzymaniem koncentracji, pierwszą rzeczą do zrobienia jest powrót do celu. Dlaczego dążysz do skupienia? Jaki będzie wynik, jeśli skupisz swoją energię i uwagę na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze?

Jak się skoncentrować: strategie i narzędzia

Teraz, gdy już wiesz, jak ważne jest skupienie się, porozmawiajmy o konkretnych strategiach i narzędziach poprawiających koncentrację.

Rytuały przed pracą

Rytuał to czynność lub seria czynności, które wykonujesz konsekwentnie. Picie filiżanki kawy każdego ranka po przebudzeniu to rytuał. Mycie zębów po nocy to też rytuał. Jednym z powodów, dla których rytuały są tak pomocne, jest to, że mogą przygotować twoje ciało i umysł. Ostrzegają, że coś się wydarzy, i pomagają w prawidłowym nastawieniu. Kiedy myjesz się wieczorem, jest to sygnał dla twojego ciała, że nadszedł czas, aby zacząć kłaść się do łóżka, co ostatecznie prowadzi do lepszego snu. Stworzenie rytuału przed pracą może pomóc w nawiązaniu i utrzymaniu koncentracji. To sposób na powiedzenie mózgowi, że nadszedł czas, aby skoncentrować się na zadaniu. Twój rytuał może obejmować dowolną liczbę akcji:

  • poranny jogging lub spacer czy inna aktywność fizyczna
  • filiżanka gorącej kawy
  • poranny prysznic
  • 10-minutowa medytacja, słuchanie spokojnej muzyki
  • codzienne pożywne śniadanie

Nie ma znaczenia, co robisz, ale czy robisz to konsekwentnie. Im częściej to robisz, tym bardziej zakorzeni się to w twoim umyśle.

Zarządzaj swoją energią

Może się to wydawać oczywiste, ale jej znaczenia nie sposób przecenić. Twoje poziomy energii bezpośrednio korelują z Twoją zdolnością koncentracji. Jeśli jesteś zmęczony, znacznie trudniej będzie Ci się skoncentrować. Najbardziej oczywistym sposobem na zarządzanie energią jest wystarczająca ilość snu każdej nocy. Jeśli przez dłuższy czas fundujesz sobie po cztery godziny snu, utrzymanie koncentracji będzie co najmniej trudne. Zadbaj o regularny dobry jakościowo sen każdej nocy. Krótka drzemka w ciągu dnia może dodatkowo dać Ci ogromny zastrzyk energii. Thomas Edison, Margaret Thatcher i Winston Churchill polegali na drzemkach, aby pomóc im być produktywnym i skupionym przez cały dzień. Jeśli masz trudności z koncentracją, przyjrzyj się, jak zarządzasz swoją energią. Jeśli chcesz się lepiej skoncentrować, codziennie utrzymuj optymalny poziom energii.

Ustalaj najważniejsze zadanie każdego dnia

Każdego dnia musisz ustalić najważniejsze zadanie. Twój priorytet to jedyna rzecz, która najbardziej wpłynie na postęp pracy/ projektu. To zadanie, które przyniesie największe rezultaty w Twoim życiu. Może to pisanie rozdziału książki, dokończenie prezentacji sprzedażowej, ukończenie kodowania strony internetowej.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest Twój priorytet, może pomóc pytanie z książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Autorów K. Gary, P.Jay ”Jaka jest JEDNA RZECZ, którą możesz zrobić, TAKA, że po jej zrobieniu wszystko pozostałe będzie łatwiejsze lub niepotrzebne.”

Po ustaleniu tej jednej rzeczy nie rób nic więcej, dopóki go nie ukończysz. Żadnych mediów społecznościowych, e-maili ani wiadomości. Poświęć całą swoją uwagę i energię na pracę nad nią, nie pozwalając sobie na zboczenie z drogi. Nawet jeśli danego dnia nie zrobisz nic innego, tylko tę jedną rzecz, to wiesz, ze pracowałeś nad sprawą, która jest dla Ciebie najważniejsza. Dodatkowo warto pracę nad taką najważniejszą rzeczą rozpocząć rano gdy masz świeży umysł, dzięki czemu możesz dać z siebie wszystko.

Wyeliminuj wielozadaniowość

Od dawna wiadomo, że wielozadaniowość zabija koncentrację i zmniejsza produktywność. Badanie przeprowadzone w Stanford w 2009 roku wykazało, że osoby wykonujące wiele zadań jednocześnie mają krótszy czas koncentrację uwagi, mniejszą pojemność pamięci i zmniejszoną zdolność do przełączania się między zadaniami w porównaniu z osobami, które nie wykonują wielu zadań jednocześnie. Kiedy wykonujesz wiele zadań jednocześnie, musisz stale przenosić swoją koncentrację tam i z powrotem między wieloma rzeczami. Twój mózg nie jest zaprojektowany do pracy w ten sposób. Po każdym przełączeniu Twój mózg musi się przeorientować, co kosztuje Cię zarówno czas, jak i energię. Nie rozpraszaj uwagi na wiele różnych rzeczy. Nie wierz w mit, że możesz zrobić dwie rzeczy na raz. Skoncentruj się na jednej rzeczy na raz i nie pozwól, aby cokolwiek zaburzało Twoją koncentrację. Potentat biznesowy Andrew Carnegie powiedział: „A oto podstawowy warunek sukcesu, wielka tajemnica: skoncentruj swoją energię, myśl i kapitał wyłącznie na biznesie, w którym jesteś zaangażowany. Rozpoczynając w jednej linii, zdecyduj się walczyć z tą linią, aby w niej prowadzić; przyjmuj każde ulepszenie, dysponuj najlepszymi maszynami i wiedz o nich najlepiej ”.

Wykonuj „głęboką” pracę

Przeciwieństwem wielozadaniowości jest głęboka praca. Głęboka praca to tworzenie znacznych bloków nieprzerwanego czasu na wykonanie znaczącej pracy nad ważnymi rzeczami. Praca ta polega na odłożeniu na bok „płytkich” czynności, takich jak e-mail lub SMS-y, i skupienie się na wykonywaniu ważnych rzeczy.

Głęboka praca pozwala na wykonywanie zadań, które wymagają znacznej energii umysłowej i skupienia – zadań, których nie możesz wykonać, jeśli jesteś stale rozproszony. Możesz zrobić więcej postępów w ważnych projektach w ciągu jednej godziny głębokiej pracy niż osiem godzin w stanie ciągłego rozproszenia.

Doba ma tylko 24 godziny, a każda godzina spędzona na trywialnych czynnościach to godzina nie poświęcona sprawom, które mają znaczenie. Jeśli chcesz naprawdę zmienić i osiągnąć wspaniałe rzeczy, musisz zrobić miejsce na głęboką pracę. Jeśli nie zrobisz tego proaktywnie, mniej znaczące rzeczy przyciągną Twoją uwagę i osłabią koncentrację.

Zaplanuj swoje dni z wyprzedzeniem

Twój kalendarz może być niesamowicie potężnym narzędziem, które pomoże Ci skupić się i wykonywać głęboką pracę. Dzięki blokowaniu czasu z wyprzedzeniem zaplanuj swój dzień, decydując, co zrobisz i kiedy to zrobisz. Podczas każdego bloku pracujesz tylko nad przydzielonym zadaniem i niczym więcej. Możesz być tak szczegółowy, jak chcesz w swoim harmonogramie. Niektórzy uważają, że pomocne jest rozplanowanie każdej minuty dnia, podczas gdy inni czerpią więcej korzyści z planowania określonych bloków czasu. Powinieneś korzystać z kalendarza, aby zablokować czas na dogłębną pracę nad najważniejszymi zadaniami. Jedną z zalet planowania dnia jest to, że może to ograniczyć rozpraszanie uwagi. Na przykład, jeśli utworzysz 30-minutowy blok na obsługę poczty e-mail, nie będziesz miał pokusy, aby sprawdzać go co chwilę przez cały dzień, ponieważ wiesz, że będziesz przeglądać swoją skrzynkę odbiorczą o określonej godzinie. Kolejną zaletą jest to, że chroni Twój dzień przed przypadkowymi prośbami od współpracowników. Jeśli jeden z nich poprosi Cię o zrobienie czegoś, możesz powiedzieć mu, że Twój kalendarz jest pełny na dany dzień, ale z radością go zaplanujesz. Dzięki temu zachowasz większą kontrolę nad swoim dniem.

Użyj techniki Pomodoro

Technika Pomodoro to strategia zaprojektowana, aby pomóc Ci pracować w intensywnych, skupionych seriach. Działa to tak: Określ swoje najważniejsze zadanie. Ustaw minutnik na 25 minut. Pracuj nad zadaniem przez 25 minut (jedna sesja Pomodoro). Zrób sobie 5-minutową przerwę. Po czterech sesjach Pomodoro zrób 15-20 minutową przerwę. Dlaczego ta metoda jest tak skuteczna w zwiększaniu koncentracji i produktywności? Kilka powodów. Po pierwsze, zmusza do intensywnego skupienia się przez stosunkowo krótki czas. Podczas swojego Pomodoro nie możesz robić nic innego. I chociaż 25 minut może nie wydawać się długim czasem, możesz naprawdę wiele zrobić. Po drugie, technika Pomodoro umożliwia regularne ładowanie mózgu. Nikt nie może skupiać swojej uwagi w nieskończoność. Twój mózg, jak każdy inny mięsień, potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Robiąc konsekwentne krótkie przerwy, możesz utrzymać produktywność i koncentrację przez cały dzień. Jeśli naprawdę chcesz zwiększyć swoją produktywność, użyj Techniki Pomodoro w połączeniu z planowaniem dnia.

Stwórz środowisko pracy wolne od zakłóceń

Twoje otoczenie może mieć duże znaczenie, gdy starasz się pozostać skoncentrowanym. Jeśli wokół Ciebie są rozproszenia, twoja koncentracja zostanie rozproszona i będziesz miał trudności z wykonywaniem głębokiej pracy. O ile to możliwe, musisz zoptymalizować swoje środowisko pracy, aby nie rozpraszało go. Możesz to zrobić na kilka sposobów: Zamknij wszystkie aplikacje komunikacyjne by powiadomienia nie rozpraszały. Wycisz telefon, aby nie rozpraszały Cię telefony, SMS-, powiadomienia. Jeśli masz biuro, zamknij drzwi. To wyciszy hałas z zewnątrz i zasygnalizuje współpracownikom, że nie wolno przeszkadzać. Jeśli nie masz biura, załóż słuchawki i słuchaj muzyki, która pomoże Ci się skupić. Uporządkuj swoje miejsce pracy, aby nie rozpraszały Cię przypadkowe stosy papieru. Jeśli nie możesz trzymać się z dala od rozpraszających stron internetowych, takich jak Facebook. Użyj aplikacji blokującej rozpraszanie Te aplikacje uniemożliwią wyświetlanie wskazanych przez Ciebie witryn. Możesz nawet całkowicie zablokować dostęp do Internetu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Twoim celem jest stworzenie środowiska pracy, które sprzyja koncentracji. Zmniejszenie ilości rozproszeń wokół Ciebie ułatwia angażowanie się w głęboką pracę.

Wyczyść wszystko po zakończeniu pracy

Czy kiedykolwiek tego doświadczyłeś? Siadasz przy biurku do pracy i odpalasz komputer. W przeglądarce jest uruchomionych 10 aplikacji i 14 otwartych kart. Zamiast robić to, co zaplanowałeś, rozprasza Cię wszystko, co dzieje się na Twoim komputerze. Rozwiązanie? Od „jasnego do neutralnego”. To zwyczaj „resetowanie” rzeczy, aby były gotowe do użycia w przyszłości. W restauracjach czyszczą kuchenkę przed zamknięciem restauracji, aby była gotowa do użycia następnego dnia. Gdyby była brudna i zawalona naczyniami, przygotowanie dobrego jedzenia byłoby niezwykle trudne. Możesz wdrożyć tę samą zasadę w swoim życiu. Po zakończeniu korzystania z aplikacji zamknij ją. Po zakończeniu wyszukiwania artykułu zamknij wszystkie karty przeglądarki. Przed wyjściem z biura wyczyść swoje biurko, komputer i wszystkie skrzynki odbiorcze. Znacznie łatwiej jest rozpoczynać zadania i skupiać się na nich, gdy narzędzia są przygotowane do użycia.

Użyj zewnętrznego „mózgu”

Wiele razy Twój mózg może być Twoim największym wrogiem, gdy próbujesz się skoncentrować. W jednej minucie pilnie pracujesz. Przez następną minutę myślisz o sprawach, które musisz załatwić, o rachunkach, które musisz zapłacić i o filmie, który chcesz obejrzeć. Posiadanie jakiegoś zewnętrznego „mózgu”, w którym notujesz ważne myśli, może znacznie ułatwić koncentrację. Prostym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie małego notesu i długopisu i zapisywanie wszystkiego, co przychodzi do głowy. Jeśli potrzebujesz rozwiązania bardziej zorientowanego na technologię, rozważ użycie menedżera zadań, do uchwycenia ważnych pomysłów. Inną opcją jest użycie aplikacji do robienia notatek, która ułatwia przechwytywanie, organizowanie i przechowywanie informacji.

Zautomatyzuj zadania

Jeśli potrafisz zautomatyzować żmudne, ręczne zadania, możesz poświęcić więcej czasu na głęboką, skoncentrowaną pracę. Istnieją aplikacje ułatwiające automatyzację pracy. Stworzenie inteligentnych tabel w excelu również świetnie poprawi Twoją efektywność. Są także rozmaite aplikacja do automatyzacji dostępne na rynku, które w zależności od potrzeb usprawnią Twoją pracę Im więcej możesz zautomatyzować, tym więcej czasu możesz poświęcić na pracę, która naprawdę jest dla Ciebie ważna. Możesz poświęcić swoją skoncentrowaną uwagę na znaczących zadaniach.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter