Jak być bardziej produktywnym?

Większość ludzi, którzy mają wielkie cele, inspiruje się kimś, kto odnosi sukcesy w swojej dziedzinie. Sensowne jest uczenie się od innych inspirując się ich doświadczeniem i mądrością, zwłaszcza jeśli udało im się osiągnąć to, do czego dążyli.

Jak codzienna rutyna może pomóc Ci być bardziej produktywnym i żyć szczęśliwiej?

W niezliczonych rozmowach z ludźmi sukcesu (w najróżniejszych dziedzinach) okazało się, że ich wspólnym punktem jest codzienna tzw. rutyna. Jest to pewien powtarzalny schemat codziennych działań.

Ludzie sukcesu wykorzystują siłę nawyku, aby tworzyć codzienną rutynę, która przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli wiesz, dokąd chcesz iść w życiu lub biznesie, możesz opracować procedury, które pomogą Ci osiągnąć ten cel. Codzienne czynności mogą w naturalny sposób wpisać się w Twój życiorys. W tym artykule wyjaśnimy prosty proces, który możesz wykonać, aby opracować zdrową codzienną rutynę.

Co to jest codzienna rutyna?

Codzienna rutyna to zbiór nawyków. Jeśli przyjrzysz się, co regularnie pojawia się w Twoim codziennym harmonogramie, możesz być zaskoczony, że masz już codzienne nawyki. Masz kilka rzeczy, które powtarzasz codziennie, które albo pomagają (dobre nawyki), albo szkodzą (złe nawyki) twojemu ogólnemu szczęściu i produktywności.

Na przykład, jeśli pierwszą rzeczą, którą robisz rano, jest sprawdzanie poczty e-mail lub przewijanie mediów społecznościowych, jest to część codziennej rutyny. Z drugiej strony, jeśli się obudzisz, chwycisz butelkę wody i wykonasz jakieś ćwiczenia, to też jest to część twojej codziennej rutyny. Wybierz dobrze swoje nawyki, a Twój dzień będzie wypełniony zdrowymi rutynami, które zwiększą Twoją produktywność i pomogą Ci żyć pełnią życia.

Kiedy ktoś Cię inspiruje, może pojawić się pokusa, aby po prostu skopiować jego codzienną rutynę. Jednak to, co działa dla kogoś innego, niekoniecznie będzie działać w ten sam sposób dla Ciebie. Najlepszą radą jest opracowanie własnej, spersonalizowanej codziennej rutyny.  A konsekwencja w jej realizowaniu  sprawi, że ​​ciężka praca się opłaci. Nawyki dają rezultaty dzięki ich spójności z Twoim stylem życia.

Dobre nawyki w dążeniu do celu

Wyobraź sobie, że stawiasz sobie za cel schudnięcie. Wybrany przez Ciebie nawyk to chodzenie na siłownię i przestrzeganie planu treningowego. Pierwszy dzień misji przebiega zgodnie z planem. Budzisz się wcześnie, idziesz na siłownię na wyczerpujący trening. Czujesz się świetnie ze swoim osiągnięciem, dopóki nie spojrzysz w lustro. Wygląda na to, że nic się nie zmieniło. Powtarzasz ten scenariusz drugiego dnia, trzeciego dnia i tak dalej. Każdego dnia lustro wydaje się mówić ci, że nie doświadczyłeś żadnej znaczącej zmiany.

Kluczem jednak jest bycie konsekwentnym i nie rezygnować zbyt łatwo, mimo, że wydaje się, że nie ma rezultatu. Jeśli pozostaniesz wierny swojemu nowemu nawykowi, z czasem zobaczysz zmianę. Schudniesz, zbudujesz mięśnie, będziesz lepiej spać w nocy, będziesz mieć zwiększony poziom energii w ciągu dnia i poczujesz się lepiej ze swoim wyglądem w lustrze. Dzieje się tak, ponieważ pozostajesz konsekwentny. Wsłuchaj się w siebie i poczuj, dlaczego potrzebujesz codziennej rutyny. Pomyśl co Cię motywuje, a cel na pewno jest tego wart.

Ciężka praca, która wymaga konsekwentnego rozwijania nawyków zmieniających życie, powoduje, że niektórzy ludzie się poddają. Sposobem na przetrwanie trudnych dni jest powiązanie swojego zaangażowania z tym, dlaczego to robimy. W książce Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action, autora Simona Sineka można znaleźć stwierdzenie: Istnieją tylko dwa sposoby wpływania na ludzkie zachowanie: możesz nimi manipulować lub możesz ich inspirować. Kiedy wiesz, dlaczego coś robisz łatwiej Ci w tym wytrwać, nawet jeśli jest to trudne.

Czas jest najcenniejszym istniejącym darem. Solidne rutyny pozwalają na mądre spędzanie czasu. Każda osoba ma taką samą ilość czasu każdego dnia. Bez względu na zamożność, status społeczny lub ekonomiczny, wiek, płeć czy orientację, każda osoba ma te same 1440 minut każdego dnia. Różnica między sukcesem a porażką polega na tym, jak bardzo cenisz swój czas i jak zdecydujesz się go wykorzystać. Jeśli spędzasz czas mądrze, czerpiesz korzyści.

Kevin Kruse, przedsiębiorca i autor bestsellerów, napisał o wartości czasu w swojej książce 15 secrets. Ludzie szczęśliwi wiedzą o zarządzaniu czasem i robią to świadomie. Opisuje w niej: nawyki produktywności 7 miliarderów, 13 sportowców olimpijskich, 29 studentów i 239 przedsiębiorców. Pisze, że wydrukował sobie duży kawałek papieru z napisem 1440 i taśmą przykleił do drzwi swojego biura. Miało mu przypominać o wartości czasu i o tym, jak mądrze „zainwestować” każdą minutę swojego dnia.

Codzienne rutyny pomagają przestać odwlekać pewne sprawy i przezwyciężyć rozproszenia. Jedną z największych przeszkód w staniu się najlepszym sobą są zakłócenia więc niezwykle istotna jest umiejętność pokonywania ich. Czas i uwaga to dwa z Twoich najcenniejszych zasobów. Jeśli tworzysz idealną swoją codzienną rutynę, aby osiągnąć sukces, możesz uwzględnić takie rzeczy, jak picie wody, ćwiczenia, zjedzenie dobrego śniadania. Zrezygnuj z bezwartościowych czynności jak np. z bezmyślnego przewijania mediów społecznościowych przez 45 minut, zanim wstaniesz z łóżka. Jednak wielu ludzi wpada w tę lub podobną pułapkę. Niektórzy przewijają media społecznościowe, jakby były wpisane w ich codzienną rutynę.

Codzienna rutyna przezwycięża rozproszenie uwagi, czyniąc Cię świadomym wobec siebie. Uczy świadomego zarządzania swoim dniem i decydowania o tym w jaki sposób wykorzystasz swój bezcenny i niepowtarzalny czas.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter