Dlaczego tak ważny jest system osobistych wartości w kontekście szczęśliwego życia?

Podstawowe wartości to zasady przewodnie, które kierują naszym zachowaniem i działaniem. Można powiedzieć, że życie człowieka to proces realizowania wartości. Człowiek sam dokonuje wyboru wartości dla siebie wyższych i niższych w zależności od wybranego celu do którego chce dążyć. System ten, można powiedzieć, nadaje mu sens życia.

System wartości kształtuje się na przestrzeni lat i układa w hierarchię ważności. Podstawę wynosimy z domu a następnie weryfikujemy, szlifujemy i doskonalimy dorastając. Mamy z nim do czynienia w pracy, rodzinach, zajęciach dodatkowych, a nawet w naszych związkach. Podstawowe wartości np. w firmach są zwykle spisywane, zamieszczane w dobrze widocznych i dostępnych miejscach. Powinny być dobrze znane wszystkim pracownikom czy zaangażowanym uczestnikom danego projektu. Wyznaczają one czym członkowie zespołu powinni się kierować w sposobie działania.

Podstawowe wartości firmy są ważne, ponieważ pokazują, co jest istotne dla danego przedsiębiorstwa. Wyznaczają pewien zarys i obraz danej firmy charakteryzując ją jako jednostkę.

W życiu prywatnym podstawowym wyznacznikiem kierunku naszych działań i motywacji jest właśnie system naszych wartości. Mamy je nawet jeśli ich sobie nie uświadamiamy. Dlaczego warto je sobie uświadomić i uporządkować?

Trzy powody dla których warto dobrze uporządkować i poznać swój system wartości:

  • Znajdziesz swój cel.

Twoje podstawowe wartości są niezbędne, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Wiedząc, jakie wartości są dla Ciebie ważne, odkryjesz cel Twojego życia. Odnalezienie swojego celu dostarczy wiedzy, kim naprawdę jesteś i kim chcesz być. Ponadto pomoże Ci w planach zawodowych i rodzinnych/osobistych. Wyznaczy punkt, w którym obecnie się znajdujesz i pomoże odnieś go do tego, w którym chcesz się znaleźć w przyszłości. Ostatecznie cele, do których dążysz, będą zgodne z Twoimi wartościami. Twój cel sprawia, że ​​każdego dnia wstajesz z łóżka, czyli motywuje Cię do działania.

  • Podejmujesz lepsze decyzje.

Uświadomienie sobie swoich podstawowych wartości ułatwia podejmowanie decyzji i pomaga podejmować lepsze decyzje. Twoje wartości stają się podstawą w podejmowaniu decyzji. Dlatego Twoje decyzje będą zgodne z tym, co jest dla Ciebie ważne. Kiedy jesteś w trudnej sytuacji, nawet jeśli decyzja, którą musisz podjąć, jest trudna, podejmujesz właściwą decyzję, kierując się swoimi podstawowymi wartościami. Nie podejmiesz decyzji wbrew sobie, która w konsekwencji będzie Ci ciążyć. Zła decyzja  napędzi spiralę niechcianych działań, popełnianych błędów i w konsekwencji złego samopoczucia czy frustrację.

  • Budujesz trwałe relacje z innymi.

Jeśli chodzi o relacje osobiste, kiedy nie otworzysz się na drugą osobą, związek nie będzie się rozwijał. Nie tylko chodzi o romantyczne relacje, ale także przyjaźnie. Dlatego mamy grono bliskich przyjaciół, a potem trochę dalszych znajomych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoi bliscy przyjaciele mają inne osobowości niż Ty, zauważysz, że niektóre z Twoich wartości są zgodne z ich wartościami. Jesteśmy siatką różnych osobowości, ale połączonych wspólnymi wartościami. Jedną z takich podstawowych wartości jest miłość do rodziny. Jakże niezwykle ważna, ale także trudna w budowaniu relacji jest autentyczność czyli pokazywanie swojego prawdziwego ja.

Dzięki poznaniu i uświadomieniu sobie własnych wartości łatwiej nam zarządzać swoją rzeczywistością. Świadomie kształtujemy swoje ścieżki życiowe, otwieramy się na ludzi i czerpiemy z życia całymi garściami zachowując przy tym harmonię wewnętrzną. Patrząc globalnie w świecie pozbawionym wartości nie dałoby się żyć.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter