Czy masz dobre dane w swoim procesie?

Prowadząc audyty procesowe niestety cały czas często spotykam sytuację, że firmy nie pracują na danych. Nie mają informacji jak przebiegają ich procesy, brakuje wskaźników, oraz analizy trendów w dłuższej perspektywie czasowej.

Zdarza się też, że firmy dysponują danymi, ale przez błędy w nich zawarte wyciągają mylne wnioski.

Z takim przypadkiem miałem do czynienia kilka tygodni temu w trakcie audytu procesowego procesu zwrotów w firmie zajmującej się sprzedażą tekstyliów.

Hipoteza ze strony kadry zarządzającej, z jaką spotkaliśmy się na początku była konkretna: wszystkiemu winny jest ecommerce i zamówienia nie odbierane przez klientów. Nic nie możemy z tym zrobić.

Zaczęliśmy jednak drążyć temat i analizować dane. Jedną z pierwszych analiz jakie wykonaliśmy była rozkład procentowy zwrotów wg przyczyn zgłaszanych przez pracowników sklepów przy wysyłce.

Wyniki okazały się miażdżące – ponad 80% zwrotów pochodziło z jednej tylko kategorii: zwrot na prośbę klienta. A więc mamy to – zwroty to konsekwencja strategii ecommerce.

Ale jak to mówi stare przysłowie: ufaj, ale konroluj. Sprawdzamy więc drugi zbiór danych gdzie w wykazie zwrotów mamy też dokumenty sprzedaży, a te związane z ecommerce mają inny wyróżnik od pozostałych.

Okazuje się, że i owszem – ecommerce jest kategorią dominującą, ale stanowi 58,1% wszystkich zwrotów, a nie ponad 80%.

Zdziwieniom kadry zarządzającej nie było końca.

Dalsza analiza wykazała, że pracownicy sklepów różnie rozumieli zdefiniowane kategorie i stąd pochodziły pomyłki.

Pamiętaj – nie wystarczy mieć dane dostępne z procesu. Trzeba mieć dobre dane i umieć je analizować.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter