Czy działasz jak trener zespołu?

Dużo pracuję ostatnio z managerami – działamy nad ich efektywnością pracy, tworzeniem kultury działu, ale i też budowaniem zespołu.

Często pracuję w oparciu o analogie – dziś chciałbym podzielić się z Tobą jednym z takich przykładów.

Patrząc na drużynę piłkarską w uproszczeniu managerowie mogą działać w jednej z 3 postaw:
1) Zawodnika (wykonują działania operacyjne)
2) Kapitana (kierują zespołem ze środka pola)
3) Trenera (wyznaczają strategię, uczą wzorców zachowań, etc.)

Najczęściej spotykam ten pierwszy przypadek – kiedy wchodzą za bardzo w tematy operacyjne, nie pracują nad rozwojem zespołu.

W mniejszych organizacjach/działach funkcja Kapitana sprawdza się całkiem nieźle. To lider, który ciągnie zespół do przodu. Walczy o wynik. Jeśli jednak go zabraknie, często lata pracy sypią się, bo cały zespół postawiony był na tej jednej osobie – jego charyzmie i doświadczeniu.

Zawsze zachęcam do przyjęcia roli Trenera.

Osoby, która ma pomysł na zespół – realizuje strategię długofalową.
Wie jakie ma kompetencje w swoim zespole. Zna ich słabe i mocne strony. Stara się to wykorzystać i rozwinąć swoich graczy.
Buduje atmosferę w zespole.
Podsumowuje wyniki – angażuje w wyciąganie wniosków.
Uczy pewnych wzorców zachowań.

Co ważne – wyznacza kierunek i wspólny cel o który razem walczą. Swoją energię skupiają na pracy z przeciwnikiem (konkurencja, błędy, rosnące koszty). Nie tracą energii na wewnętrzne spory.

Zwróć uwagę, że w trakcie meczu trener nie mówi każdemu zawodnikowi co ma zrobić. Pracują na pewnych wyuczonych schematach – stałych fragmentach gry.
Jego zadaniem jest wypracowanie procesów i najlepszych nawyków dla regularnie występujących sytuacji. Tak samo jak pewnych wzorców zachowań dla tych zdarzeń, które występują rzadziej.

Dobry trener nie stawia drużyny na sobie – rozwija zawodników tak, aby byli jedną drużyną niezależnie od tego, czy jest on obecny.

Warto pracować na bazie takich prostych przykładów z Twoimi zespołami. Wtedy możemy konkretnie dyskutować o pewnych zdarzeniach, zachowaniach i odnosić je do takich wizualnych przykładów jak drużyna piłkarska.

Działaj jak trener. Bądź liderem, który wyznacza kierunek, wymaga od swojego zespołu, rozwija ich i buduje wspólną pracę, aby osiągnąć cel.

Newsletter

Zapisując się do naszego newslettera dołączysz do grupy osób, które co tydzień będą od nas otrzymywać dodatkową dawkę wiedzy i inspiracji.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Perfectus Group Sp. z o.o., ul. Stróżyńskiego 17L , 60-688 Poznań, Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, nr KRS: 0000451155, kapitał zakładowy: 6.000,00 zł.

 

Subscribe to our newsletter